Według Związku Nauczycielstwa Polskiego projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe ma na celu wprowadzenie instytucji pozaprawnego i pozamerytorycznego wywierania nacisku na działania podejmowane w ramach czynności zarządczych przez dyrektora szkoły.
W uzasadnieniu podnosi się, że „należy bowiem podjąć niezwłoczne działania legislacyjne zmierzające do zlikwidowania luki prawnej powodującej bezkarność ww. osób, które kierując placówką i odpowiadając za opiekę nad dziećmi, nie realizują prawidłowo swoich obowiązków, działając na szkodę małoletnich”. „Takie uzasadnienie nosi wszelkie znamiona potwarzy, zniesławienia i naruszenia godności zawodu nauczyciela” – podkreśla ZNP.
Opinia podpisana przez Krzysztofa Baszczyńskiego, wiceprezesa ZG ZNP została przesłana do ministra Michała Wójcika, wnioskodawcy projektu.
Nałożenie odpowiedzialności karnej na dyrektorów szkół – opiniujemy nowy projekt MEiN 👇
Wg #ZNP ma on na celu wprowadzenie instytucji pozaprawnego i pozamerytorycznego wywierania nacisku na działania dyrektora podejmowane w ramach czynności zarządczych.https://t.co/3KpEFujKLg— ZNP (@ZNP_ZG) July 8, 2021
14.05 ZNP występuje do min.Czarnka z prośbą o wszczęcie czynności nadzorczych wobec działań Pomorskiego Kuratora Oświaty.Mijają tygodnie MEN milczy a w tym samym czasie Ustawą grozi dyrektorom 3 latami więzienia za niedopełnienie obowiązków.
Co zrobić kiedy obowiązki zawala MEN?— Krzysztof Baszczyńsk (@KBaszczynsk) July 8, 2021
Przypomnijmy, że były wiceminister sprawiedliwości, a obecnie minister bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego chce wprowadzić do ustawy – Prawo oświatowe karę pozbawienia wolności do lat 3 za m.in. niedopełnienie przez dyrektora obowiązków “w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnim”.
Według polityków opozycji, przepis ten uderzy w dyrektorów, których będzie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej za niestosowanie się do politycznych i ideologicznych oczekiwań MEiN.
Cała opinia ZNP znajduje się tutaj. Projekt Wójcika oraz uzasadnienie dokumentu można znaleźć tutaj.
O projekcie dotyczącym kar dla dyrektorów piszemy też w najnowszym numerze Głosu Nauczycielskiego:
(JK, GN)