ZNP pyta ministra edukacji i nauki o jego wypowiedź dotyczącą podwyższenia pensum

ZNP zwrócił się do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki o pilne wyjaśnienia dotyczące zapowiedzi podwyższenia nauczycielskiego pensum sformułowane podczas zjazdu klubów “Gazety Polskiej”.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego z niepokojem przyjął Pana wypowiedź podczas VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów >>Gazety Polskiej<<, dotyczącą zmian w szkolnictwie. Szczególnie groźnie zabrzmiała zapowiedź ograniczenia doskonalenia zawodowego nauczycieli. Stwierdził Pan między innymi, że nauczyciel nie potrzebuje dokształcania – to jest absolutnie sztuczny twór, a jednocześnie burzący jego wykształcenie gruntowne” – czytamy w piśmie prezesa ZNP Sławomira Broniarza do szefa MEN.

„Mówił Pan również o redukcji etatów w oświacie i obniżeniu wynagrodzenia nauczycieli, którzy mają dziś godziny ponadwymiarowe. Poruszył Pan również kwestię podwyższenia pensum dla nauczycieli” – przypomina Czarnkowi prezes ZNP.

Czarnek zapowiada podwyższenie nauczycielom pensum!

„Zdumiewa fakt, że tego typu zapowiedzi dotyczące 600 tysięcy nauczycieli prezentowane są na zjeździe klubów >>Gazety Polskiej<<, a nie na forum sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz posiedzeniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Odczytujemy to jako kolejny przykład lekceważenia środowiska nauczycielskiego”- czytamy w liście.

Związek wezwał ministra do wyjaśnień. „Dlatego zwracamy się o pilne odniesienie się do poruszonych kwestii i przedstawienie harmonogramu prac Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli” – podkreślono.

Cały list można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Nauczyciele mają płacić ze swoich pieniędzy za zdalną edukację, bo dostali podwyżki? Kontrowersyjne słowa wiceszefa MEN