Władze ZNP spotkały się w czwartek z reprezentacją klubu Lewicy oraz z prezesem PSL (aktualizacja)

„Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy mają wpływ na tworzenie prawa oświatowego i chcą działać na rzecz edukacji” – podkreśla ZNP i kontynuuje cykl spotkań z przedstawicielami klubów parlamentarnych. W czwartek doszło do rozmów z Lewicą oraz PSL. – „Będą kolejne spotkania” – zapowiada ZNP. 

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o powołaniu parlamentarnego zespołu ds. nauczycielek i nauczycieli oraz pracownic i pracowników oświaty, który miałby stać się nowym forum dialogu w oświacie. Pierwsze spotkanie zespołu ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy przypomniał, że klub Lewicy przy wsparciu innych ugrupowań opozycyjnych złożył wniosek o przyśpieszenie procedowania ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli (chodzi o zmianę w ustawie, która umożliwi nauczycielom otrzymującym kompensówkę podjęcie pracy w szkole, obecnie przepisy zakazują łączenia świadczenia z pracą w oświacie).

Konferencję prasową po spotkaniu ZNP Lewicą można obejrzeć poniżej.

Po południu doszło do spotkania ZNP z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – Oczekujemy od ministra Czarnka podjęcia rozmów ze wszystkimi partnerami społecznymi, do prawdziwego dialogu społecznego. Można się z kimś nie zgadzać, ale jako przedstawiciel władzy minister musi rozmawiać ze wszystkimi – podkreślił m.in. prezes ludowców.

– W przeszłości wspólnie wprowadzaliśmy rozwiązania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dziś w obliczu trudności polskich szkół – szczególnie na wsi – potrzebne są zmiany wprowadzające możliwość łączenia go z pracą – podkreślił.

„Z przedstawicielami władzy ustawodawczej rozmawiamy o ważnych sprawach dla nauczycieli oraz o poparciu obywatelskiej inicjatywy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, pod którą zebraliśmy 250 tysięcy podpisów – podkreśla Związek.

Ponad tydzień temu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku doszło do spotkania prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z Donaldem Tuskiem, liderem Platformy Obywatelskiej.

Uczestniczyli w nim członkowie Prezydium Zarządu Głównego ZNP oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej – Donald Tusk, przewodniczący PO oraz posłanki Krystyna Szumilas i Kinga Gajewska, członkinie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Warto przypomnieć, że gdy PiS było w opozycji, ZNP spotykał się także z przedstawicielami tej partii.

(JK, GN)

Spotkanie Donalda Tuska z Prezydium ZG ZNP. Podwyżki – TAK! Lex Czarnek – NIE! “Prestiż i godne wynagrodzenie”

ZNP stawia żądania MEiN i ostrzega, że zwróci się do central związkowych o rozpoczęcie sporu z rządem