ZNP: W Krakowie 7 proc. placówek oświatowych zostało zamkniętych z powodu braku kadry, 9 proc. nauczycieli na zwolnieniach

1274 nauczycieli i pracowników oświaty z 13 628 zatrudnionych w Krakowie przebywa na zwolnieniach lekarskich. Nie licząc tych na kwarantannie. To 9 proc. nauczycieli i 7 prac pracowników administracji i obsługi– poinformował Głos Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP powołując się na dane z wydziału oświaty krakowskiego ratusza. – 7 proc. placówek oświatowych zostało zamkniętych z powodu braku kadry – podkreślił.

Sytuacja jest tak zła, że w Krakowie dyrektorzy zaczynają zamykać szkoły na podstawie przepisów BHP.  Ale problem dotyczy całej Małopolski.

– I tak np. w gminie Szczucin na 180 pracowników oświatowych – 60 przebywa na L4, w tym 54 nauczycieli. W gminie Zabierzów na 360 pracowników oświaty – 64 przebywa na zwolnieniach, 20 na kwarantannie a 20 jest zakażonych koronawirusem – ujawnia Arkadiusz Boroń.

Nauczycielu, co sądzisz o ewentualnym wprowadzeniu czasowego nauczania zdalnego lub hybrydowego w całej oświacie?

  • uważam, że w obecnej sytuacji jest to absolutnie konieczne (75%, 3 636 głosów)
  • z dużą niechęcią jestem skłonny/skłonna zgodzić się na takie rozwiązanie (13%, 653 głosów)
  • nie ma takiej potrzeby, aktualne rozwiązania są wystarczające (10%, 484 głosów)
  • trudno powiedzieć (2%, 79 głosów)

Głosujących: 4 852

Loading ... Loading ...

Okręg Małopolski ZNP dysponuje też swoimi danymi z 44 proc. oddziałów Związku, czyli z prawie połowy województwa. Wynika z nich, że ponad 500 pracowników  szkół i przedszkoli jest zakażonych koronawirusem, ponad 500 przebywa na kwarantannie, a 850 na zwolnieniach lekarskich. – Prawie 1900 pracowników oświaty, w tym nauczycieli znajduje się więc poza systemem – podkreśla Boroń.

– Dysponujemy danymi tylko z niespełna połowy oddziałów bo dyrektorzy szkół nie chcą ujawniać braków kadrowych. Apeluję do władz szkół żeby nie bały się udostępniać członkom ZNP takich informacji – wzywa prezes Okręgu Małopolskiego ZNP.

(JK, GN)

ZNP: W Krakowie 194 nauczycieli i pracowników oświaty choruje na COVID-19, a 185 przebywa na kwarantannie

W Krakowie zmarła młoda nauczycielka. To kolejna ofiara koronawirusa