Związek domaga się pilnych rozmów w sprawie podwyżek o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia

Prezydium Zarządu Głównego ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022 r. – czytamy w stanowisku Prezydium ZG Związku z 14 lutego br. Uzasadnieniem żądań ZNP są: spadek realnej wartości wynagrodzenia, wysoka inflacja, zamrożenie kwoty bazowej, a także obniżenie poborów nauczycieli w związku z Polskim Ładem. Poniżej publikujemy tekst stanowiska w całości.

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP z dnia 14 lutego 2022 r. w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli od 1 stycznia 2022 r.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 zamroził na poziomie roku 2020 kwotę bazową dla nauczycieli. Jest ona podstawą do określania wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zamrożenie kwoty bazowej oznacza w konsekwencji brak wzrostu wynagrodzenia nauczycieli. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego w czasie prac w parlamencie zgłosił poprawkę pozwalającą na wzrost wynagrodzenia od stycznia 2022 r. Niestety, w Sejmie Zjednoczona Prawica ją odrzuciła.

Spadek realnej wartości wynagrodzenia, wysoka inflacja, zamrożenie kwoty bazowej, a także obniżenie poborów nauczycieli w związku z wdrożeniem zmian podatkowych ogłoszonych w ramach Polskiego Ładu, upoważnia Prezydium Zarządu Głównego ZNP do żądania wzrostu wynagrodzenia nauczycieli.

za Prezydium ZG ZNP

/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Źródło: https://znp.edu.pl/stanowisko-prezydium-zarzadu-glownego-znp-z-dnia-14-lutego-2022-r-w-sprawie-wzrostu-wynagrodzenia-nauczycieli-od-1-stycznia-2022-r/

ZNP przedstawił w Sejmie projekt podwyższający pensje nauczycieli. PiS na to: ZNP “interesuje się nadmiernie sprawami nauczycieli”

Sejm zagłosował przeciwko podwyżce w oświacie