10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To wydarzenie zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze.

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych.

Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie:

>> ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie,

>> co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,

>> co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.

Zdrowie psychiczne jest podstawą do radzenia sobie z wymaganiami codziennego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zapobiegania Somobójstwom służy właśnie temu.

„Wspierająca Szkoła” to program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym, skierowany do szkół. Nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie otrzymują wiedzę i odpowiednie narzędzia dzięki którym będą lepiej dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.

Obecnie trwa kolejna edycja, w której bierze udział 25 szkół z całego kraju. Inicjatywa ma patronat honorowy MEN i patronat merytoryczny Polskiego Tow. Psychiatrycznego oraz Polskiego Tow. Suicydologicznego.

10 września, w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy ogłaszają start nowego cyklu otwartych webinarów pod hasłem „Pierwsza pomoc rodzicielska”.

Inicjatywa skierowana jest do rodziców, członków rodzin oraz opiekunów, którzy chcą zdobyć praktyczną wiedzę i narzędzia wspierające dzieci w codziennych wyzwaniach emocjonalnych oraz kryzysach psychicznych.

Więcej informacji tutaj

(GN)

Ekspercki poradnik dla nauczycieli: Wsparcie ucznia po próbie samobójczej

Fundacja GrowSPACE alarmuje, że dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Najnowsze dane

Na platformie „Życie warte jest rozmowy” można znaleźć największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych