10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To wydarzenie zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze.

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych.

Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie:

>> ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie,

>> co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,

>> co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.

Zdrowie psychiczne jest podstawą do radzenia sobie z wymaganiami codziennego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zapobiegania Somobójstwom służy właśnie temu.

„Wspierająca Szkoła” to program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym, skierowany do szkół. Nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie otrzymują wiedzę i odpowiednie narzędzia dzięki którym będą lepiej dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.

Obecnie trwa kolejna edycja, w której bierze udział 25 szkół z całego kraju. Inicjatywa ma patronat honorowy MEN i patronat merytoryczny Polskiego Tow. Psychiatrycznego oraz Polskiego Tow. Suicydologicznego.

10 września, w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy ogłaszają start nowego cyklu otwartych webinarów pod hasłem „Pierwsza pomoc rodzicielska”.

Inicjatywa skierowana jest do rodziców, członków rodzin oraz opiekunów, którzy chcą zdobyć praktyczną wiedzę i narzędzia wspierające dzieci w codziennych wyzwaniach emocjonalnych oraz kryzysach psychicznych.

Więcej informacji tutaj

(GN)