10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To wydarzenie zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze.
W @MEN_GOVPL znamy i dostrzegamy problematykę zdrowia psychicznego. Zachęcam do zapoznania się i do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego pn. „Zobacz emocje […]”.
Link 👉🏻 https://t.co/41FtPQwrYA pic.twitter.com/QNiAAQGW31
— P. Piechna-Więckiewicz (@PaulinaPW2024) September 10, 2024
Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych.
Pamiętaj❗️ Kryzys można zwalczyć. Każdy, zwłaszcza w tak trudnym momencie, zasługuje na wsparcie i otoczenie troską.🫂❤️ 𝟭𝟭𝟲 𝟭𝟭𝟭 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Anonimowy, bezpłatny i całodobowy.#ŚwiatowyDzieńZapobieganiaSamobójstwom pic.twitter.com/nVTSHEyqod
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 10, 2024
Today is #WorldSuicidePreventionDay
Every year, more than 700,000 people die due to suicide.
Every death is a tragedy, leaving lasting effects on families & communities.But, with the right support and interventions, suicide can be prevented https://t.co/IfH4ZzJBkr
— World Health Organization (WHO) (@WHO) September 10, 2024
Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie:
>> ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie,
>> co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,
>> co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.
Zdrowie psychiczne jest podstawą do radzenia sobie z wymaganiami codziennego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zapobiegania Somobójstwom służy właśnie temu.
Samobójstwom można i trzeba zapobiegać.
W ostatnich 10. latach liczba śmierci samobójczych w Europie zmalała o 13%.
Liczba śmieci samobójczych osób do 19. roku życia spadła w 2023 roku po raz pierwszy od 5 lat (spadek o 7%).
Znamy i wdrażamy skuteczne strategie prewencyjne. pic.twitter.com/t5ZZCK3afd
— Lucyna Kicińska (@LucynaKicinska) September 10, 2024
„Wspierająca Szkoła” to program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym, skierowany do szkół. Nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie otrzymują wiedzę i odpowiednie narzędzia dzięki którym będą lepiej dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.
Obecnie trwa kolejna edycja, w której bierze udział 25 szkół z całego kraju. Inicjatywa ma patronat honorowy MEN i patronat merytoryczny Polskiego Tow. Psychiatrycznego oraz Polskiego Tow. Suicydologicznego.
10 września, w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy ogłaszają start nowego cyklu otwartych webinarów pod hasłem „Pierwsza pomoc rodzicielska”.
Inicjatywa skierowana jest do rodziców, członków rodzin oraz opiekunów, którzy chcą zdobyć praktyczną wiedzę i narzędzia wspierające dzieci w codziennych wyzwaniach emocjonalnych oraz kryzysach psychicznych.
Więcej informacji tutaj
(GN)
Ekspercki poradnik dla nauczycieli: Wsparcie ucznia po próbie samobójczej
Na platformie „Życie warte jest rozmowy” można znaleźć największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych