Ekspercki poradnik dla nauczycieli: Wsparcie ucznia po próbie samobójczej

Poradnik „Wsparcie ucznia po próbie samobójczej” autorstwa Lucyny Kicińskiej i Jolanty Palmy skierowany jest do nauczycieli i specjalistów szkolnych. Podejmowane w nim zagadnienia opisują kluczowe działania możliwe do podjęcia przez grono pedagogiczne wobec uczniów po próbie samobójczej oraz praktyczne narzędzia w kontakcie z nimi. Ważną częścią publikacji jest także wskazanie działań profilaktycznych w szkole zapobiegających zachowaniom samobójczym młodych osób.

Lucyna Kicińska to pedagożka, trenerka, terapeutka narracyjna, certyfikowana suicydolożka PTS, a Jolanta Palma to suicydolog, konsultant i interwent kryzysowy.

Obie ekspertki są koordynatorkami platformy pomocowo-edukacyjnej „Życie Warte Jest Rozmowy” dla osób, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa.

Platformę można znaleźć pod tym linkiem:  http://zwjr.pl

Kryzysy psychiczne, w tym suicydalne, są powszechne, a najmocniej dotykają dzieci i młodzież.

W 2023 roku liczba odnotowanych przez policję prób samobójczych dzieci i młodzieży poniżej 18 lat wyniosła 2139 – a prób samobójczych, które nie trafiają do statystyk, jest wielokrotnie więcej.

Dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży udostępniła KGP na wniosek Fundacji GrowSPACE, która zajmuje się m.in. zdrowiem psychicznym w miejscu pracy i nauki, wspieraniem systemu edukacji oraz działaniami na rzecz praw człowieka.

W opublikowanych danych widać kontynuację smutnego trendu, o którym mówi się od kilku lat. Dla porównania w 2022 roku odnotowano 2031 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się śmiercią (był to wzrost o 150 proc. w stosunku do 2020 roku)

Ekspercki poradnik dla nauczycieli poświęcony temu jak wesprzeć ucznia po próbie samobójczej znajduje się tutaj

(GN)

Fundacja GrowSPACE alarmuje, że dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Najnowsze dane

Na platformie „Życie warte jest rozmowy” można znaleźć największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych

Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…