Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom. Każdego dnia 15 osób w Polsce odbiera sobie życie; są wśród nich dzieci

W Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo, rocznie ponad 5 tys. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych – przypomina w czwartek, w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom, Ministerstwo Zdrowia. Samobójstwa dzieci i młodzieży stały się jednym z najważniejszych problemów w Polsce. Nasz kraj pod względem samobójstw nieletnich znalazł się na drugim miejscu w Europie.

Z danych KGP wynika, że prawie 100 proc. (z 26 do 46) wzrosła liczba prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. Wśród nastolatków (13-18 lat) liczby te to 746 prób samobójczych w 2018 roku i 905 rok później. Różnice w liczbach samobójstw nie są już tak znaczne. W 2018 roku odebrało sobie życie pięcioro dzieci i 92 nastolatków. W 2019 było ich czworo i 94 nastolatków.

Jednak skala problemu może być znacznie większa, ponieważ statystyki KGP nie uwzględniają wzrostu liczby przypadków prób samobójczych nastolatków, które są zgłaszane podczas przyjęć do szpitali psychiatrycznych.

Z danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w 2018 roku, 10 033 osób do 19 roku życia było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka.

„Sytuacja na oddziałach psychiatrii dziecięcej jest tragiczna”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera

Według badań samej fundacji, życie kiedykolwiek próbowało sobie odebrać 7 proc. młodych ludzi w wieku 13-17 lat. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.

Pamiętasz, gdy jako dziecko czułeś smutek i nie potrafiłeś ustalić jego przyczyny? Czułeś się niezrozumiany i…

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Środa, 9 września 2020

 

Co dwudziesty młody człowiek w wieku 18-24 lata (5 proc.) deklaruje myśli samobójcze, a co czwarty (25 proc.) depresję i bycie nieszczęśliwym – wynika z kolei z badań CBOS dotyczących samopoczucia i dobrostanu psychicznego Polaków w 2019 roku.

Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom, który przypada 10 września został ustanowiony z Inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Zapobiegania Samobójstwom.

(JK, GN)

Fot: Forum Przeciwko Depresji

CBOS: Coraz więcej młodych ludzi ma depresję i myśli samobójcze

Ruszyła 14. edycja kampanii „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”

Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…