Co dwudziesty młody człowiek w wieku 18-24 lata (5 proc.) deklaruje myśli samobójcze, a co czwarty (25 proc.) depresję i bycie nieszczęśliwym – wynika z badań CBOS dotyczących samopoczucia i dobrostanu psychicznego Polaków w 2019 roku.
Jak podkreśla CBOS samopoczucie psychiczne najsilniej kształtuje sytuacja materialna, w jakiej znajdują się badani. Dobrostan psychiczny zależy również od wieku.
„Wprawdzie najmłodsi respondenci wypadają dobrze pod względem ogólnego samopoczucia, niepokojący wydaje się jednak relatywnie wysoki – najwyższy, odkąd to monitorujemy, czyli od 2008 roku – odsetek badanych w wieku 18–24 lata, którzy często mieli myśli samobójcze (5 proc. wobec 1 proc. wśród ogółu badanych). Na tle tego okresu rekordowo duża wśród najmłodszych dorosłych jest także obecna skala częstego doznawania takich stanów, jak poczucie bycia nieszczęśliwym i odczuwanie depresji (26 proc. wobec 14 proc. wśród ogółu)” – czytamy w komunikacie CBOS.
Ośrodek zauważa jednak, że w roku 2019 do rekordowo wysokiego poziomu wzrósł odsetek badanych, którzy często lub bardzo często odczuwali takie emocje, jak pewność, że wszystko układa się dobrze, oraz duma z własnych osiągnięć.
Nieco ubyło natomiast tych, którzy wielokrotnie mieli poczucie lekceważenia przez władzę oraz doświadczali depresji. Odsetki respondentów deklarujących częste przeżywanie stanów takich, jak depresja i wściekłość są najniższe spośród zarejestrowanych w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
„Można ogólnie powiedzieć, że w tym czasie samopoczucie Polaków zauważalnie się poprawiło. Przybyło badanych doświadczających pozytywnych emocji, a jednocześnie zmniejszyła się liczba osób deklarujących takie stany, jak zdenerwowanie, rozdrażnienie, smutek, znużenie i wściekłość” – ocenia CBOS. Więcej można przeczytać tutaj.
23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. „97 samobójstw nastolatków, 746 prób samobójczych, do tego „ciemna liczba” zgonów, do których doprowadziła nieleczona depresja. Co sprawa, że dzieci nie chcą żyć? Co mogą i powinni zrobić dorośli?” – pytamy w najnowszym numerze Głosu Nauczycielskiego (nr 8 z 19 lutego 2020) i piszemy o inicjatywach Forum Przeciw Depresji.
Hasło, które towarzyszy 14. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji – „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”, ma na celu uwrażliwienie nas m.in. na kluczową rolę budowania już od najmłodszych lat więzi i relacji, które mogą pomóc w zapobieganiu depresji czy próbom samobójczym. W ramach kampanii przygotowano m.in. szkolenia dla nauczycieli, wykłady ekspertów, dostępne są poradniki oraz scenariusze lekcji.
(JK, GN)
Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…