20 lat Konkursu. Radosław Moskal, Nauczyciel Roku 2009: Czułem się jak złoty medalista

W Kapitule Nauczycieli Roku zostałem pierwszym nauczycielem przedmiotów zawodowych. Tytuł zobowiązuje, ale daje też ogromne możliwości, wielokrotnie otwiera drzwi, których wcześniej nie udałoby się otworzyć.

Na pewno nie otrzymałbym tytułu, gdyby nie wsparcie najbliższych – żony Dorotki, która uczy chemii i fizyki w tej samej szkole, oraz dzieci – Przemka, absolwenta Wydziału Elektrycznego, i Madzi, studentki Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.

Mój sukces był jednocześnie sukcesem mojej szkoły. Nie byłoby go, gdyby nie współpraca z nauczycielami, dyrekcją, pracownikami administracji i obsługi oraz uczniami i absolwentami.

W grudniu 2009 r. zaproszono mnie na spotkanie wigilijne do Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezydent RP Lech Kaczyński, osobiście pogratulował mi sukcesów w pracy z uczniami.

Zainicjowałem i koordynowałem – przy aktywnym uczestnictwie uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św. – Międzynarodową Kampanię „Europejskie Słoneczne Dni – 2011-2013”, a nasza szkoła była pierwszą w Polsce, która zgłosiła akces do udziału w tej imprezie.

W 2012 r. udało mi się doprowadzić do organizacji finału XXXVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej po raz pierwszy w historii szkoły i miasta.

Rok później za wybitne zasługi w pracy zawodowej przyznano mi tytuł honorowego profesora oświaty (2013).

W 2013 r. doprowadziłem do podpisania umów o współpracy naszej szkoły z firmami, dzięki nim otrzymaliśmy sprzęt elektroniczny oraz bardzo dużo elementów elektronicznych, mechanicznych itp.

W latach 2013-2015 koordynowałem międzynarodowy projekt „Mój nowy zawód w zielonej gospodarce”, warunkiem którego było powstanie w naszej szkole nowego kierunku – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Moi uczniowie za projekt „Opaska – Asystent Ratownika” zostali laureatami Konkursu „Młody Innowator” 2014, VII Olimpiady Innowacji Technicznych 2014. Wyróżniono ich na IWIS 2014 oraz E(x)plory 2015. Na Międzynarodowym Konkursie INFOMATRIX 2015 (Bukareszt) zdobyli brązowy medal. Wspólnie odbieraliśmy złoty medal na „Brussels Innova” 2015 oraz srebrny na Międzynarodowych Targach Wynalazczości SIIF 2015 (Seul).

W XXII edycji plebiscytu o tytuł Złotego Inżyniera 2015, organizowanego przez FSNT, NOT oraz „Przegląd Techniczny”, otrzymałem zaszczytne wyróżnienie w kategorii „edukacja”. W 2019 r. zostałem zaproszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz prezes NOT Ewę Mańkiewicz-Cudny do Pałacu Prezydenckiego na XXV-lecie plebiscytu o tytuł Złotego Inżyniera.

Muszę się pochwalić, że liczba laureatów, finalistów olimpiad i konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, których byłem opiekunem, przekroczyła 100.

Czy po otrzymaniu tytułu Nauczyciel Roku 2009 zmieniło się moje życie? Na pewno w jakimś stopniu tak. Zaraz po otrzymaniu tytułu czułem się jak sportowiec na olimpiadzie, który dotarł do ścisłego finału i w nim zwyciężył, zdobył tytułu mistrza świata lub złoty medal na igrzyskach olimpijskich.

Dzięki Konkursowi poznałem supernauczycieli, którzy wzajemnie inspirują się w działaniach. Spotykamy się raz w roku, ale wygląda to tak, jakbyśmy się nie widzieli kilka dni. Jak kiedyś powiedziała moja córka Madzia: „Tylu pozytywnie zakręconych nauczycieli to ja jeszcze nie widziałam!”.

Tytuł Nauczyciela Roku 2009 na pewno wpłynął na to, w jaki sposób odbieram problemy oświaty. Poczułem się dowartościowany (przynajmniej w kraju) i w pewnym stopniu spełniony.

Radosław Moskal

Nauczyciel Roku 2009

Wypowiedź ukazała się w GN nr 23 z 8 czerwca br. Fot. Rajmund Nafalski

***

Od redakcji: Tak, tak! Trudno w to uwierzyć, ale Konkurs Nauczyciel Roku ma 20 lat! W najnowszej edycji już po raz 20. uhonorujemy Nauczyciela Roku oraz pozostałych finalistów. Z okazji tego jubileuszu poprosiliśmy zwycięzców dotychczasowych edycji Konkursu o garść refleksji, wspomnień i o próbę podsumowania, czym był i jest dla nich ten Konkurs, co zmieniło w ich życiu i pracy otrzymanie tytułu Nauczyciel Roku.

20 lat Konkursu. Danuta Konatkiewicz, Nauczyciel Roku 2006: Energia, która wciąż jest we mnie

20 lat Konkursu. Wiesław Włodarski, Nauczyciel Roku 2007: Czuję się nauczycielem spełnionym

20 lat Konkursu. Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008: Bardzo trudno powiedzieć, co dał mi tytuł Nauczyciela Roku