80 lat temu upadło Powstanie Warszawskie. Obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

2 października 1944 r. przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali w Ożarowie akt kapitulacji. Powstanie Warszawskie kosztowało życie co najmniej  150 tys. cywilów i 18 tys. powstańców i skończyło się – na rozkaz Hitlera – wysiedleniem całej ludności i zburzeniem miasta. W środę obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

80 lat temu, po 63 dniach heroicznych walk powstańczych, przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w dworze Reicherów w Ożarowie Mazowieckim układ o zakończeniu działań wojennych w Warszawie.

Niemieckie dowództwo zażądało, by Warszawę opuścili nie tylko powstańcy, ale także wszyscy mieszkańcy. Niemcy wypędzili z miasta ok. 500 tys. cywilów – mieszkańców Warszawy.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a  25 tys. odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej wynoszą co najmniej 150 tys. osób. Straty niemieckie szacuje się na 15-25 tys. zabitych i rannych.

W Powstaniu Warszawskim walczyło i zginęło wielu nauczycieli, także członków ZNP/TON. Przypominamy nasze publikacje

Do niemieckiej niewoli trafiło ponad 15 tys. powstańców, w tym ok. 2 tys. kobiet. Do oficerskich obozów jenieckich (oflagów) na terenie III Rzeszy trafiło dowództwo AK, z gen. Komorowskim „Borem”, gen. Pełczyńskim „Grzegorzem” i gen. Chruścielem „Monterem”.

Niemieckie jednostki do 16 stycznia 1945 r. zburzyły setki budynków i zrabowały, co pozostało. Historycy szacują, że zabudowa Warszawy została zniszczona w ok. 80 procentach. Największe straty poniosły centralne rejony stolicy – Stare Miasto, Śródmieście, Wola i Ochota.

Po kapitulacji w mieście, w piwnicach, na strychach ocalałych budynków Śródmieścia, Ochoty i Żoliborza ukrywało się około tysiąca osób – zwanych „warszawskimi Robinsonami”. Część z nich stanowili Żydzi, którzy w mieście pozostali w obawie przed niemieckimi represjami. Wśród nich był m.in. kompozytor i pianista Władysław Szpilman.

W środę w stolicy odbędą się uroczystości upamiętniające kapitulację powstania warszawskiego. Ich głównym punktem będzie zgaszenie symbolicznego ognia pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego, który płonął przez ostatnie 63 dni. Podczas uroczystości zostaną wręczone również medale okolicznościowe upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Wanda Traczyk – Stawska odbierze medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”

W Muzeum Warszawy Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. „Pączek”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, pedagog specjalny i nauczycielka z ponad 30- letnim stażem, Przyjaciel Szkoły 2022 oraz inicjatorka powstania Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, odbierze medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”

„Jestem od 1947 roku w czynnej służbie – mam obowiązek żeby ten cmentarz wołał na cały świat >>Nigdy więcej wojny<<. Bo wojna jest największą tragedią dla ludzkości, szczególnie dla ludności cywilnej. Najważniejsza jest ich osłona przed samolotami, podczas walk w mieście. Trzeba szanować cywilów, bo oni nam bardzo pomagali – podkreśla Wanda Traczyk-Stawska.

Więcej na temat uroczystości można przeczytać na stronie Muzeum tutaj

(GN)

Fot: gov.pl (pomnik Polegli-Niepokonani)

Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023: Spotkania z powstańcami zawsze dają olbrzymią moc i energię

Bohaterowie walczącej stolicy. Nauczyciele i związkowcy w Powstaniu Warszawskim – w 80. rocznicę zrywu

Sejm przyjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Wanda Traczyk-Stawska odebrała Międzynarodowy Order Uśmiechu. Gratulujemy!