Przytłaczająca większość szkół wróci do nauczania stacjonarnego, ale warto wykorzystać w nim elementy nauczania zdalnego– ocenił szef MEN Dariusz Piontkowski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Poinformował, że dwie firmy zaoferowały możliwość prowadzenia lekcji wideo z poziomu platformy epodreczniki.pl.
Piontkowski powtórzył, że po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym resort postanowił nie wprowadzać nakazu zasłaniania nosa i ust. Ale ostatecznie prawo do decyzji pozostawia się dyrektorom, w zależności od tego, czy warunki lokalowe szkoły pozwalają na zachowanie środków bezpieczeństwa.
Kwestią, która powinna decydować o obowiązku zasłaniania twarzy, będzie sytuacja epidemiologiczna w regionie. – Chociaż zamierzamy powrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września i przytłaczająca większość szkół może dziś wrócić do stacjonarnego uczenia, to zdajemy sobie sprawę, że warto wykorzystać pewne elementy kształcenia na odległość także w tym stacjonarnym uczeniu – oświadczył Piontkowski. Wskazał, że materiały elektroniczne mogą być wzbogaceniem tradycyjnej nauki.
Chociaż zamierzamy wrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września, warto wykorzystać pewne elementy kształcenia na odległość w pracy nauczycieli. Jednym z narzędzi jest platforma #epodreczniki.pl – to ponad 7⃣4⃣0⃣0⃣ interaktywnych e-materiałów! #BezpiecznyPowrótDoSzkoły pic.twitter.com/nC0TvR9zej
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) August 27, 2020
Przypomniał, że na platformie jest już ponad 7 tys. aktywnych materiałów, a niektóre z nich mają już kilkaset tysięcy odsłon. Przekazał, że z poziomu platformy będzie można prowadzić zajęcia wideo.
– Są dwie firmy, które zdecydowały się na to, by była możliwość korzystania z poziomu platformy z lekcji wideo. Dzięki temu nauczyciel może tworzyć grupę, klasę, z którą pracuje, zaplanować lekcję wideo z wyprzedzeniem nawet kilku czy kilkunastodniowym i korzystając z kalendarza, wysyłając linki do tej aplikacji, stworzyć zajęcia wirtualne, na których nauczyciele z uczniami będą się wzajemnie widzieli – powiedział.
Piontkowski zapowiedział też, że będą dodatkowe środki na zakup tabletów dla szkół oraz na szkolenia nauczycieli. Podał, że zakup tabletów będzie możliwy m.in. dzięki nowej edycji programu „Aktywna tablica”, a szkolenia dzięki przesunięciom środków z UE.
Jest to możliwe dzięki temu, że Komisja Europejska wyraża zgodę na takie przesunięcie środków unijnych (…). Łącznie przesunęliśmy ponad 50 mln zł dodatkowo, aby rozpocząć cykl szkolenia nauczycieli. Trwa w tej chwili przygotowanie naboru do tego konkursu, tak, aby nie tylko nauczyciele, ale także doradcy metodyczni, nauczyciele bibliotekarze byli przygotowani do kształcenia na odległość, do pracy z wirtualnymi narzędziami – powiedział.
Przypomniał, że niezależnie od tego trwa już wcześniej uruchomiony program szkolenia nazywany „Lekcjami Enter”. W ramach niego ma być przeszkolonych 75 tys. nauczycieli.
(JK, GN)
Minister Piontkowski: Nie będzie obowiązkowych maseczek w szkołach
Szef MEN: Władze Zakopanego działają bezprawnie w sprawie zamknięcia szkół po 1 września