„Podczas wielomiesięcznej dyskusji środowisko akademickie wielokrotnie zwracało uwagę na fakt, iż wolność wypowiedzi pracowników uczelni musi łączyć się z odpowiedzialnością naukowca i przestrzeganiem kryteriów naukowości w pracy badawczej oraz dydaktycznej” – napisali m.in. w specjalnym stanowisku rektorzy zrzeszeni w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odnosząc się do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czyli tzw. pakietu wolnościowego” forsowanego przez MEiN. Podobne stanowisko zajęła Akademia Młodych Uczonych PAN.
KRASP podkreśla, że wolność wypowiedzi musi wiązać się z poszanowaniem godności człowieka, „a wolność akademicka nie może polegać na głoszeniu w przestrzeni uczelni opinii ignorujących wiedzę i metodologię badań naukowych”.
"KRASP apeluje o wzięcie pod uwagę licznych głosów krytyki wyrażonych w stanowiskach środowisk akademickich podcaas 5-miesięcznej debaty"
Ponownie negatywnie opiniuje projekt #PakietWolnościowy, jako podważający autonomię uczelni i zasady debaty naukowej
▶️https://t.co/lGAQmmv5Nu— KRASP (@KRASP_pl) May 20, 2021
Negatywne stanowisko wobec projektu wyraziła też Akademia Młodych Uczonych PAN, która ostrzega przed ograniczeniem autonomii uczelni wyższych.
‼️Skutki wprowadzenia #PakietWolnościowy @MEIN_GOV_PL zdaniem AMU?
➡️ osłabienie autonomii uczelni
➡️ obniżenie poziomu dyskursu akademickiego
➡️ osłabienie zaufania Polaków do nauki@ForumAkad @KRASP_pl @PAN_akademia @W_Bernacki https://t.co/QcrlrTOjQ4— Akademia Młodych Uczonych PAN (@PAN_AMU) May 20, 2021
Co na to Przemysław Czarnek? Szef MEiN… oświadczył, że jest zażenowany.
Minister @CzarnekP o negatywnym stanowisku #KRASP do #PakietWolnościAkademickiej: – Z wielkim zażenowaniem przyjmuję stanowisko KRASP w sprawie wolności akademickiej – KRASP występuje przeciwko Konstytucji RP i już to samo w sobie uważam za skandal. ⬇️ https://t.co/aPt10e9IVk
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 21, 2021
Przypomnijmy, że dokument, który jest obecnie opiniowany ma na celu “wzmocnienie w uczelniach wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników oraz debaty akademickiej”.
Minister Czarnek krótko po swojej nominacji zapowiedział wprowadzenie rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie rzekomemu “naruszeniu wolności wyrażania poglądów” na polskich uczelniach. To tak zwany “pakiet wolnościowy” nowego szefa MEiN mający chronić głównie nauczycieli akademickich o konserwatywnych poglądach, którzy podczas wykładów ze studentami głosili kontrowersyjne poglądy sprzeczne m.in. z wiedzą medyczną.
Pakiet zakłada m.in, że uczelnie wyższe nie będą mogły pociągać swoich pracowników do odpowiedzialności za głoszenie “przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych”, nawet jeśli przekonania te okażą się sprzeczne z wiedzą naukową, prawem lub zdrowym rozsądkiem.
(JK, GN)
Czarnek przedstawił swój „pakiet wolnościowy” dla uczelni wyższych. „Nie tylko dla konserwatystów”