FDDS: Apel do premiera, by rząd współfinansował działanie 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

„W pierwszych latach działania telefonu 116 111 fundusze państwowe umożliwiały jego stabilne funkcjonowanie. Później wsparcie dramatycznie zmalało i nie przekraczało 6 proc.. W 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa” – podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dlatego apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd jednak współfinansował działanie – telefonu zaufania, dzięki któremu każdego dnia dzieci znajdują wsparcie w trudnych, czasem dramatycznych sytuacjach. Apel FDDS publikujemy w całości.

Apel do Prezesa Rady Ministrów, by rząd współfinansował działanie 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, dzięki któremu każdego dnia dzieci znajdują wsparcie w trudnych, czasem dramatycznych sytuacjach.

116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam – Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W pierwszych latach działania telefonu 116 111 fundusze państwowe stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie. Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60% rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6%. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa.

Nie rozumiemy tej sytuacji. Wobec pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i ogromnych problemów społecznych wywołanych pandemią, telefon 116 111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju. Wiemy, że obecna oferta pomocy telefonicznej w Polsce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu ze strony dzieci.

W ubiegłym roku, działając w trybie 24/7, przeprowadziliśmy 57621 rozmów (a i tak byliśmy w stanie odebrać tylko ok. ¼ przychodzących połączeń), odpowiedzieliśmy na 9232 wiadomości online. Liczba interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka rośnie z roku na rok. W 2018 r. było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747, w 2021 – aż 823.

Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.

W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jednak w sytuacji braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa, a także wysokiej inflacji, jego dalsze działanie w trybie 24/7 nie będzie możliwe, co pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach.

W innych krajach członkowskich UE poziom finansowania z funduszy publicznych mieści się w przedziale 13-100% rocznego budżetu działania linii 116 111.

Dlatego apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa!

Dzieci liczą na to wsparcie!

Apel można podpisać tutaj

(GN)

Renata Szredzińska z FDDS: Może są mniejsze i słabsze, ale mają takie samo prawo do bezpieczeństwa i szacunku

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 bez finansowania. RPO interweniuje w Ministerstwie Zdrowia