Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do ministerstwa edukacji o zmiany w procedurze dyscyplinarnej dotyczącej nauczycieli. Obecne przepisy rozporządzenia są niezgodne z zapisaną w Karcie Nauczyciela zasadą gwarantującą niezawisłość komisji dyscyplinarnej.
Chodzi o § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego. Zgodnie z nim, komisja dyscyplinarna II instancji ma prawo wydać postanowienie o uchyleniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i przekazać akta sprawy przewodniczącemu komisji pierwszej instancji.
Według ZNP, komisja II instancji powinna mieć możliwość jedynie zobowiązać komisję I instancji do ponownej analizy wniosku rzecznika dyscyplinarnego i w oparciu o zgromadzony w toku postępowania dyscyplinarnego materiał dowodowy do podjęcia decyzji o wszczęciu (bądź niewszczynaniu) postępowania dyscyplinarnego.
Obecnie obowiązujący przepis – jak podkreślił Związek – godzi w zapisaną w art. 85a ust. 1 Karty Nauczyciela zasadę niezawisłości orzekania komisji dyscyplinarnej.
„Mając na względzie art. 85a ust. 1 KN mówiący o niezawisłości każdej Komisji dyscyplinarnej w zakresie orzekania, skład orzekający komisji dyscyplinarnej II instancji nie może wydawać postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, które będzie prowadzić inny skład orzekający – skład orzekający Komisji pierwszej instancji” – wyjaśnił ZNP.
Zgodnie z Kartą, tylko komisja I instancji może wszcząć lub odmówić wszczęcia postępowania dyscyplinarnego na podstawie analizy wniosku rzecznika dyscyplinarnego oraz materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania wyjaśniającego.
Związek zwrócił się do MEiN także o zmianę § 37 rozporządzenia tak, aby komisja II instancji nie mogła procedować wniosku jakby to robiła komisja I instancji.
ZNP przypomniał, że rozporządzenie musi zawierać przepisy zgodne z ustawą, na podstawie której zostało wydane. W tym przypadku – z Kartą Nauczyciela. Dlatego „upoważnienia ustawowe nie mogą delegować prawa do wkraczania w materię zastrzeżoną wyłącznie dla regulacji ustawowej”, a „wydane na podstawie delegacji ustawowej przepisy prawne o charakterze wykonawczym winny wynikać wyraźnie z treści dyspozycji ustawowych i służyć ich realizacji”.
Nauczyciel poparł Strajk Kobiet. Jest wniosek o wszczęcie wobec niego postępowania dyscyplinarnego
(PS, GN)