Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej istnieje już od stu lat. Główne obchody jubileuszu będą połączone z tradycyjnym Świętem Uczelni, które odbędzie się w dniu 25 maja 2022 roku w siedzibie APS. O znaczeniu postaci patronki uczelni i jej dokonań świadczy fakt, iż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Marii Grzegorzewskiej.
Przypomnijmy, że Maria Grzegorzewska była aktywna w ZNP. W 1924 roku doprowadziła do powstania przy Związku – Sekcji Szkolnictwa Specjalnego, którą kierowała do 1948 roku. W latach 1945-48- kierowała Wydziałem Pedagogicznym ZG ZNP. Byłą inicjatorką powołania przy ZG – Muzeum Oświaty i Wychowania. Została odznaczona Złotą Odznaką ZNP.
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, wywodzi się z Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej założonego w 1922 roku przez Marię Grzegorzewską – dzisiejszą patronkę uczelni.
Jednym z najbliższych współpracowników Marii Grzegorzewskiej był Janusz Korczak, przez długi czas aktywnie działający w Instytucie. Wynikiem prac zespołu było stworzenie systemu kształcenia osób pracujących z ludźmi z niepełnosprawnością. Dał on, co ważne, początek pedagogice specjalnej w naszym kraju, ale co być może ważniejsze, stworzył też grunt pod zmianę w podejściu społeczeństwa do osób niepełnosprawnych – ich akceptację, dostrzeżenie ich potrzeb i uznanie praw. Więcej informacji na temat uczelni można znaleźć tutaj.
Podczas tegorocznego Święta Uczelni odbywającego się 25 maja br., Akademia nada tytuł doktora honoris causa s. Małgorzacie Chmielewskiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu APS uhonorowani zostaną również prof. dr hab. Joanna Głodkowska oraz dr hab. Jan Łaszczyk, prof. APS, którym w uznaniu zasług dla Akademii zostaną wręczone Medale Marii Grzegorzewskiej. Wyróżnienie w postaci „Okularów Marii Grzegorzewskiej” przyznawane natomiast osobom i instytucjom w sposób szczególny wpisującym się w misję Akademii otrzyma Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
Jubileusz uświetnią wydarzenia artystyczne: wystawa pt. „Pokój nauczycielski. Hommage a Grzegorzewska” przygotowana przez Instytut Edukacji Artystycznej APS (IEA APS), recital Zbigniewa Zamachowskiego oraz premiera trzech krótkometrażowych filmów pod wspólnym tytułem „Jest Człowiek” zrealizowanych przez Jakuba Dylewskiego i Ignacego Ciszewskiego.
Szczegółowy program Święta Uczelni znajduje się tutaj
(GN)
Stulecie Akademii Pedagogiki Specjalnej. Dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor APS: Nasze dziedzictwo