Wielką przyjemnością było przyjść tu teraz do was. I zobaczyć, że nie muszę się bać, że jak umrę, to Polska będzie miała słabe szkoły, bo nie będzie miał kto krzyczeć, że źle się dzieje – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, Przyjaciel Szkoły 2022, podczas niedawnej Gali Nauczyciel Roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Te poruszające słowa padły tuż po wręczeniu Wandzie Traczyk-Stawskiej honorowego tytułu Przyjaciela Szkoły 2022. Laureatka tytułu jest pedagogiem specjalnym, nauczycielką z 30-letnim doświadczeniem, żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Przede wszystkim jednak jest opoką i sumieniem zawodu nauczycielskiego w Polsce. Jest obecna wszędzie tam, gdzie trzeba upomnieć się o wolności obywatelskie i wartości demokratyczne.
Kapituła naszego Konkursu, skupiająca wszystkich dotychczasowych laureatów tytułu Nauczyciel Roku oraz przedstawicieli redakcji Głosu, uhonorowała panią Wandę Traczyk-Stawską tytułem Przyjaciela Szkoły 2022 za to, że broni godności nauczycieli, opowiada się po stronie potrzebujących i słabszych, a dzieciom i młodzieży przekazuje uniwersalne wartości. Uczy, czym jest miłość bliźniego i miłość do ojczyzny, dając przykład i świadectwo własnym życiem.
Wanda Traczyk-Stawska otrzymała statuetkę Przyjaciela Szkoły oraz dyplom z rąk Dariusza Martynowicza, Nauczyciela Roku 2021, Zyty Czechowskiej, Nauczyciela Roku 2019, pedagoga specjalnego, oraz Jakuba Rzekanowskiego, redaktora naczelnego Głosu Nauczycielskiego.
Nestorka zawodu nauczycielskiego oraz bojowniczka o wolną Polskę podkreśliła, że z wielką satysfakcją wzięła udział w Gali Nauczyciel Roku, chociaż – jak przyznała – było to dla niej trudne z powodów zdrowotnych.
I wtedy właśnie padły słowa, które zgromadzeni na sali oraz widzowie śledzący transmisję online przyjęli z ogromnym wzruszeniem. Przytaczamy je w całości:
– Wielką przyjemnością było przyjść tu teraz do was. I zobaczyć, że nie muszę się bać, że jak umrę, to Polska będzie miała słabe szkoły, bo nie będzie miał kto krzyczeć, że źle się dzieje. Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym! Musi mieć swoją godność człowieczą, ale także przez państwo dane mu warunki do tego, by go szanowano.
Życzę wam, żebyście zdołali odzyskać to, co sprawiło, że moje pokolenie tak się zachowało. Bo my nie urodziliśmy się inni, byliśmy tacy sami jak ci, którzy się rodzą teraz. Nas jednak tak wychowano. Pamiętajcie, że waszym zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale także wychowanie. Uczenie tego, żeby dzieci potrafiły być tolerancyjne wobec siebie, żeby umiały wspólnie pracować, żeby sprawiało im przyjemność to, że idą do szkoły.
Cała sztuka w tym, żeby dziecko chciało chcieć, żeby chciało się chcieć uczyć. To będzie możliwe tylko wtedy, kiedy szkoła stanie się dla dziecka atrakcyjna, będzie miejscem, gdzie dziecko jest szanowane, doceniane i bardzo kochane. To ostatnie jest chyba najważniejsze.
Mam zapalenie płuc, ale do was przyszłam z całą satysfakcją. Bardzo wam dziękuję i wierzę, że dacie sobie radę!
(Not. PS)
Transmisja Gali Nauczyciel Roku 2022 jest dostępna na Fb Głosu Nauczycielskiego:
https://www.facebook.com/GlosNauczycielski/videos/618070026657256
Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie Nauczycielem Roku 2022!
Aleksandra Korczak i Marek Grzywna – Wyróżnieni w Konkursie Nauczyciel Roku 2022