CKE: Informacja o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w maju 2023 roku

W 2023 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 23 maja, w tym: część pisemna – od 4 do 23 maja, część ustna – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Do egzaminu maturalnego przystąpi  około 272 400 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2022/2023 (w tym: ok. 158 400 absolwentów 4-letniego LO oraz ok. 114 000 absolwentów 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia) – podała CKE.

Szczegółowy harmonogram części pisemnej egzaminu maturalnego jest określony w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2023 roku (wraz z aktualizacją z 10 października 2022 r.).

W 2023 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.

Około 272 400 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2022/2023 (w tym: ok. 158 400 absolwentów 4-letniego LO oraz ok. 114 000 absolwentów 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia), przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:

1) w części ustnej: a) język polski – bez określania poziomu, b) język obcy nowożytny – bez określania poziomu, c) język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)

2) w części pisemnej: a) język polski – na poziomie podstawowym, b) matematyka – na poziomie podstawowym, c) język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym, d) język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).

W 2023 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również  przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym  zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

Ogółem w 2023 r. przeprowadzonych zostanie ok. 583 600 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 437 000 egzaminów w części pisemnej.

Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2023 r. (w terminie głównym, w obu formułach) CKE we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 624 różnego rodzaju arkuszy oraz 127 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki i historii muzyki), w tym w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do potrzeb zdających – obywateli Ukrainy.

Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 7 lipca br. Tego samego dnia (7 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Więcej informacji o tegorocznej maturze w komunikacie CKE tutaj

***

W tym roku podczas do wybranych szkół trafią specjalne nadajniki, które znajdą się w przesyłkach z arkuszami maturalnymi. Ma to zminimalizować ryzyko przecieków. Nadajniki w momencie otwarcia paczki przed czasem będą wysyłały sygnał do centrum monitoringu. Jeśli taki sygnał się pojawi, to wtedy z dyrektorem danej placówki skontaktują się pracownicy OKE.

(GN)

Nowe zasady oceniania arkuszy maturalnych. Zdający może popełnić więcej błędów

CKE: Nowa lista jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2023 oraz języków mniejszości narodowych

CKE opublikowała listę zadań na ustną maturę z języka polskiego w 2024 r. Uczniów czekają kolejne zmiany