W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę – 15 października. Publikacja obwieszczeń w Dzienniku Ustaw otwiera terminy do wnoszenia ewentualnych protestów w sprawach tych głosowań do Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W tej sprawie w przyszłym tygodniu ma dojść do konsultacji politycznych pod egidą prezydenta. Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu może się odbyć 13 lub 14 listopada.
Zgodnie z prawem protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także przeciwko ważności referendum można wnosić na piśmie do SN w terminie 7 dni od ogłoszenia tych wyników przez PKW w Dzienniku Ustaw.
Dz.U. 2023 poz. 2234
📢Obwieszczenie @PanstwKomWyb z dnia 17 października 2023 r. o wynikach wyborów do @KancelariaSejmu przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.https://t.co/kCpf8KRkSl— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) October 18, 2023
Sąd Najwyższy uchwałę w sprawie ważności wyborów do Sejmu i Senatu wydaje po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż 90 dniu po dniu wyborów. Natomiast uchwała w sprawie ważności referendum jest wydawana przez SN po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.
Dz.U. 2023 poz. 2235
📢Obwieszczenie @PanstwKomWyb z dnia 17 października 2023 r. o wynikach wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.https://t.co/9EHdqmmHiY— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) October 18, 2023
We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki parlamentarnych. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO – 157; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18.
Dz.U. 2023 poz. 2236
📢Obwieszczenie @PanstwKomWyb z dnia 17 października 2023 r. o wynikach głosowania i wyniku referendum przeprowadzonego w dniu 15 października 2023 r.https://t.co/5FnLR0aBXU— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) October 18, 2023
PKW podała we wtorek również oficjalne wyniki referendum ogólnokrajowego. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91 proc.; jego wyniki nie są więc wiążące.
Kiedy nowy rząd?
Przypomnijmy, że Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta. Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Dzisiejsza opozycja, która w nowym Sejmie będzie mieć większość 248 mandatów oczekuje, że prezydent przekaże misję tworzenia rządu komuś z jej szeregów (naturalnym kandydatem na premiera wydaje się być Donald Tusk). Tymczasem zarówno sam prezydent, jak i jego otoczenie sugerowali, że będzie to kandydat zwycięskiej partii czyli PiS. Ta jednak w Sejmie wywalczyła 194 mandaty, które nie pozwolą na uzyskanie wotum zaufania dla nowego rządu. Cała procedura może się więc przeciągnąć.
Zgodnie z konstytucją pierwsze posiedzenia nowego Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, a zatem mogą się odbyć najpóźniej we wtorek, 14 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
🔴 W przyszły wtorek i środę (24-25 października), na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w X kadencji Sejmu. Spotkania odbędą się… pic.twitter.com/iaGBPQ3YYD
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 19, 2023
Konsultacje u prezydenta
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta na najbliższy wtorek i środę (24-25 października) prezydent Andrzej Duda zaprosi na spotkania przedstawicieli poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w X kadencji Sejmu.
„Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach” – przekazano.
W środę odbyło się już spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim. Doradca prezydenta Marcin Mastalerek zarzekał się, że tematem tego spotkania nie było powołanie nowego rządu.
– Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się prawdopodobnie 13 lub 14 listopada – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Potwierdzałoby to wcześniejsze spekulacje, że dojdzie do tego już po Święcie Niepodległości 11 listopada.
Zgodnie z regulaminem Sejmu na pierwszym posiedzeniu tej izby powinno dojść do wyboru marszałka Sejmu oraz wicemarszałków. Posiedzenie to prowadzi marszałek senior, którego powołuje prezydent spośród najstarszych wiekiem posłów.
Według nieoficjalnych ustaleń Onetu prezydent może powierzyć tę funkcję 75-letniemu Antoniemu Macierewiczowi, 74-letniemu Ryszardowi Terleckiemu lub prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu również 74-latkowi.
(GN)
Ankieta Głosu. Nowy szef / nowa szefowa resortu edukacji powinien / powinna rozpocząć urzędowanie z gotową listą priorytetów. Co powinno się na niej znaleźć? Zapraszamy do głosowania w ankiecie Głosu.
30 proc. podwyżka dla nauczycieli już od 1 stycznia? Tusk do Dudy: „Ludzie czekają”