Pojawiły się problemy podczas trwających egzaminów zawodowych. MEN zwróciło się do CKE „o niezwłoczne wyjaśnienia”

„W związku z doniesieniami o błędach systemu związanych z odbywającymi si egzaminami zawodowymi, MEN zwróciło się do CKE o niezwłoczne wyjaśnienia. Wyniki wszystkich egzaminów będą przeliczone prawidłowo” – czytamy w środowym komunikacie resortu. CKE poinformowało, że wystąpiły problemy techniczne w części pisemnej egzaminu zawodowego w sesji ZIMA 2024.

„Informujemy, że w związku z problemem technicznym po stronie partnera technologicznego CKE, w maszynie ASE wyświetlanie liczby poprawnych odpowiedzi po zakończeniu egzaminu w części pisemnej może funkcjonować niepoprawnie. Problem techniczny dotyczy wyłącznie sposobu wyświetlania wyników wstępnych na ekranie zdającego. Wszystkie wyniki zdających będą przeliczone prawidłowo. Bardzo przepraszamy za tę niedogodność” – napisano m.in. w informacji CKE ws. części pisemnej egzaminu zawodowego – wyświetlanie wstępnego wyniku. Pod informacją podpisał się Horacy Dębowski, wicedyrektor CKE.

We wtorek 9 stycznia 2024 r. rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu zawodowego w Formule 2019 i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w Formule 2012 i w Formule 2017 – przypomina  na swojej stronie Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin składa się z dwóch części – części pisemnej (40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa; czas trwania 60 minut) oraz części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym (czas trwania od 120 do 240 minut, w zależności od kwalifikacji).

Część pisemna dla wszystkich zdających w Formule 2012 lub 2017 odbywa się 10 stycznia 2024 r., a w Formule 2019 w terminie 10 – 15 stycznia 2024 r.

Przypomnijmy, że część środowiska nauczycielskiego wzywa publicznie minister edukacji do odwołania dr Marcina Smolika z funkcji dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, którą pełni od 2014 roku.

Taki postulat zadeklarowały dwa ruchy nauczycielskie Protest z wykrzyknikiem oraz NIE dla chaosu w szkole.

Głównym powodem ma być „stworzenie złego systemu egzaminów zewnętrznych”. Nauczyciele podkreślają też, że Smolik „był twarzą zmian w edukacji dokonywanych przez PiS”. Minister Nowacka nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

(GN)

CKE: 9 stycznia rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie

Burza wokół oświadczenia CKE. Dlaczego dyrektor Smolik „odciął” się od egzaminatorów?

RPO interweniuje w MEiN i CKE w sprawie nowych zasad organizacji egzaminu maturalnego