„Nauczycielu masz prawo być offline!” ZNP razem z ETUCE w kampanii #MakeTeachingAtraktive

„Rozwój narzędzi cyfrowych zaciera granicę między życiem zawodowym i prywatnym nauczycieli, dlatego nadszedł czas, aby mówić o prawie do bycia offline, czyli do wyłączenia się! Prawo do bycia offline ma zasadnicze znaczenie z perspektywy work-life balance. Chodzi o zapewnienie realnej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz ochronę zdrowia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ nadmierne obciążenie pracą bardzo szybko może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego. Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek!” – apelują Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz ETUCE – European Trade Union Committee for Education w ramach kampanii #MakeTeachingAtraktive

„Odpisywanie na wiadomości w dzienniku elektronicznym wieczorem, albo nawet w nocy? Kto z nas tego nie robił? Może przyszedł czas, by porozmawiać o tym zawodowym obciążeniu nauczycieli i nauczycielek?” – zachęca ZNP na Facebooku.

Chociaż nauczanie od dawna jest uznawane za wymagający zawód, to jak wskazują ZNP i ETUCE prawdziwy zakres obciążenia pracą nauczycieli i nauczycielek nie jest dostrzegany przez opinię publiczną.

A tych obciążeń przybywa z roku na rok. Rozwój narzędzi cyfrowych, przyspieszony przez pandemię COVID-19, zatarł granice między życiem zawodowym a osobistym dla wielu nauczycieli i nauczycielek. Nowe technologie zapewniają elastyczność, ale stanowią także poważne wyzwanie, jakim jest utrzymanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„Brak cyfrowego „odłączenia się od pracy / wyłączenia się / wylogowania” to:

>> brak równowagi w życiu zawodowym i prywatnym nauczycieli

>> negatywne konsekwencje psychospołeczne.

Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek!” – apeluje Związek.

(GN)

ZNP: „Nauczyciel nie jest i nie może być od wszystkiego”. Związek zaapelował do MEN o przyśpieszenie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej

ETUCE prowadzi kampanię edukacyjną „Spraw, aby nauczanie było atrakcyjne”. Promuje ją m.in. Dorota Obidniak z ZNP

W środę wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą także nauczycieli