Posłowie oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. „Zarówno żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji wojskowych, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem z bronią w ręku, jak i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli, odnieśli rany i utracili swój dobytek w tragicznych dniach sierpnia, września i października 1944 roku” – czytamy m.in. w podjętej przez Izbę przez aklamację uchwale.
Jak przypomniano, bohaterski zryw Polaków w 1944 roku był zwieńczeniem pięcioletnich zmagań polskich formacji konspiracyjnych, Polskiego Państwa Podziemnego i całego polskiego społeczeństwa z niemieckim okupantem. Zaznaczono, że wstrzymanie, decyzją Józefa Stalina, sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły oraz ograniczone wsparcie ze strony aliantów doprowadziły do upadku powstania, mimo trwającej 63 dni heroicznej walki mieszkańców stolicy.
Uchwała Sejmu w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego🇵🇱
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddaje głęboki hołd bohaterom tego wielkiego zrywu – zarówno żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji wojskowych, którzy podjęli… pic.twitter.com/XZAdGES0rw
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 23, 2024
„Pamięć o wysiłku zbrojnym i ofierze krwi w walce o wolność przeciwko imperializmowi stała się fundamentem tożsamości zbiorowej Polaków w powojennych dekadach, pomimo prób zafałszowywania historii powstania w okresie rządów komunistycznych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy – mężczyznach, kobietach i dzieciach – jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń obywatelek i obywateli wolnej Polski” – napisano w dokumencie odczytanym przez Marszałka Sejmu.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
🇵🇱🇵🇱 Koncert, opera, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 𝟴𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰𝘆 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮… pic.twitter.com/x7hAKRcTud
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) July 4, 2024
🇵🇱 „To co zostało w naszej pamięci, powinno jeszcze stale być przekazywane społeczeństwu" – na obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w @warszawa zaprasza pani Wanda Traczyk-Stawska. 🇵🇱 @trzaskowski_ @JanOldakowski @pawelkowalpl @WarsawRising44 pic.twitter.com/XmCmLZOWkJ
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) July 11, 2024
Oficjalne obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania rozpoczną się 1 sierpnia. Wtedy na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień pamięci, który będzie palił się nieprzerwanie do 2 października, do dnia zakończenia walk.
Program obchodów można znaleźć tutaj
(GN)
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w całym kraju
Historia w murach zapisana. Powstanie Warszawskie z perspektywy ulicy Juliana Smulikowskiego