Mija rok od wyborów parlamentarnych. W edukacji jest wciąż bardzo wiele do zrobienia

We wtorek 15 października mija rok od wyborów do Sejmu i Senatu, w wyniku których Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę po dwóch kadencjach rządów, a koalicję rządową stworzyły: KO, Polska 2050 i PSL oraz Nowa Lewica. Nauczyciele z ulgą odetchnęli po odejściu z gabinetu w MEiN Przemysława Czarnka. Nowa koalicja rządowa  przyznała nauczycielom 30 i 33 proc. podwyżki od 1 stycznia, zmieniła się też na pewno atmosfera wokół szkół i nauczycieli, ale w edukacji wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Przypominamy „Porozumienie na rzecz edukacji”, które przed wyborami 15 października podpisali z ZNP przedstawiciele dzisiejszej koalicji rządzącej.

Na zdjęciu: Donald Tusk, ówczesny lider opozycji, w Miasteczku Edukacyjnym ZNP w Warszawie, 14 października 2022 r.

W rocznicę wyborów parlamentarnych premier Donald Tusk podziękował wyborcom za ubiegłoroczne zwycięstwo.

„Dziękuję Wam za zwycięstwo 15 października, za Wasz upór i odwagę, za wiarę w Polskę, w demokrację i w siebie samych, za cierpliwość i wytrwałość przez ten niełatwy pierwszy rok” – napisał szef rządu na platformie X. „Mam nadzieję, że – czasem zniecierpliwieni, czasem zezłoszczeni – jeszcze chwilę ze mną wytrzymacie” – dodał.

Rok temu: Przełomowe wybory

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października 2023 r., PiS uzyskało największą liczbę głosów, ale nie przełożyło się to na taką liczbę mandatów poselskich, która dawałaby ugrupowaniu większość w Sejmie.

Utworzony po wyborach rząd Zjednoczonej Prawicy, na czele z dotychczasowym premierem Mateuszem Morawieckim, nie uzyskał wotum zaufania, ale osiągnął polityczny cel, jakim było odwleczenie momentu przekazania władzy partiom opozycji.

Koalicyjny rząd Donalda Tuska utworzony przez KO, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę 12 grudnia 2023 r. otrzymał w Sejmie w wotum zaufania, a 13 grudnia został zaprzysiężony.

ZNP oczekuje spotkania z szefem rządu. „30 procentowy wzrost wynagrodzeń nie wypełnił luki, którą miał wypełnić”

Ówczesna opozycja o odbudowie prestiżu zawodu nauczyciela

Przypomnijmy, że podczas debaty zorganizowanej przez ZNP tydzień przed wyborami – 9 października – przedstawiciele i przedstawicielki ówczesnej opozycji, a dzisiejsi rządzący deklarowali współpracę opozycji demokratycznej ze związkami zawodowymi na rzecz odbudowy prestiżu zawodu nauczyciela po wyborach. Obiecywali m.in. 30 proc. podwyżki bez podnoszenia pensum, odchudzenie podstaw programowych, większą autonomię pracy nauczycieli, odbudowanie zaufania do tego zawodu.

Przedstawiciele i przedstawicielki ówczesnej opozycji podpisali z ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego i ugrupowania opozycji demokratycznej stwierdzają, że edukacja i nauka są naszym wspólnym dobrem. Chcemy dobrze funkcjonujących, autonomicznych szkół samorządowych, które kształcić będą uczniów w ścisłym powiązaniu z tempem i różnorodnością zmieniającej się rzeczywistości, otoczenia społecznego i gospodarczego naszego kraju” – czytamy m.in. w dokumencie.

ZNP: „Jest potrzeba pilnego spotkania i rozmowy z premierem”. List Sławomira Broniarza do Donald Tuska

Przedstawiciele ugrupowań ówczesnej opozycji demokratycznej (dzisiejsi rządzący) deklarowali realizację rekomendowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozwiązań poprawiających sytuację uczniów. studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi, poprzez zadbanie o:

>> Realną poprawę sytuacji materialnej nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich poprzez powiązanie systemu wynagradzania ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

>> Poprawę warunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, odbiurokratyzowanie oświaty, modyfikację systemu oceny pracy oraz wyposażenie miejsc pracy nauczycieli.

>> Wzrost wynagrodzeń kadry naukowej uczelni i pracowników niebędących nauczycielami.

>> Dobre i racjonalne finansowanie edukacji poprzez wzrost i urealnienie nakładów budżetowych na edukację od przedszkoli po uczelnie wyższe.

>> Zmodyfikowanie podstawy programowej i uelastycznienie planów nauczania, by zapewnić równowagę między ilością wiedzy a umiejętnościami, kompetencjami i postawami, które szkoła XXI wieku powinna rozwijać.

>> Edukację opartą na autonomii i samodzielności szkół, bez politycznych wpływów, z możliwością współpracy z organizacjami społecznymi.

>> Edukację równych szans poprzez efektywne wsparcie dla uczniów i wychowanków oraz wprowadzenie zasady szkoły wsparcia i współpracy, a nie rywalizacji.

>> Podejmowanie decyzji w obszarze edukacji w oparciu o badania naukowców i ekspertów.

>> Prowadzenie rzeczywistego dialogu społecznego uwzględniającego stanowiska partnerów społecznych, w tym związków zawodowych działających w obszarze edukacji.

Warto też przypomnieć, że rok przed wyborami  – 14 października 2022 w Dniu Edukacji Narodowej – obecny premier, a wówczas lider opozycji Donald Tusk odwiedził Miasteczko Edukacyjne ZNP zorganizowane nieopodal Urzędu Rady Ministrów (na zdjęciu).

ZNP: Potrzebne spotkanie z premierem

Przypomnijmy, że 7 października br. Prezydium Zarządu Głównego ZNP, realizując wnioski wynikające z kampanii sprawozdawczo-wyborczej w ogniwach ZNP, podjęło uchwałę w sprawie potrzeby pilnego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Chodzi o rozmowę nt. zmian w edukacji, statusu zawodowego nauczycieli i nauczycielek, a także prac nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

„Celem tej obywatelskiej inicjatywy ZNP jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w taki sposób, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce” – napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do szefa rządu, w którym wystąpił do Donalda Tuska o spotkanie.

Szef ZNP przypomniał w liście właśnie fakt podpisania przez Związek z przedstawicielami ówczesnej opozycji demokratycznej „Porozumienia na rzecz edukacji”. Wśród sygnatariuszy porozumienia były m.in. posłanki Katarzyna Lubnauer (dziś sekretarz stanu w MEN) oraz Krystyna Szumilas (była minister edukacji narodowej, obecnie przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji i Nauki).  „Zadeklarowali oni realizację rekomendowanych przez ZNP rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi” – dodał prezes ZNP w liście.

Inicjatywa „Godne płace…” i efekty prac zespołu w MEN

O oczekiwaniach Związku mówili podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Dniu Edukacji Narodowej – 14 października br. – prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak.

– Jeżeli chcemy żeby system edukacji się rozwijał, jeżeli chcemy poprawiać warunki pracy i płacy nauczycieli, jeżeli chcemy żeby nie było wakatów w szkołach, to w edukację należy inwestować – podkreślił prezes ZNP podczas konferencji prasowej w Dniu Edukacji Narodowej.

Związkowi Nauczycielstwa Polskiego zależy na zintensyfikowaniu prac w Sejmie nad inicjatywą obywatelską „Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela” oraz przyśpieszeniu prac grup roboczych działających w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodu nauczyciela przy MEN.

Premier: Nie rzucamy słów na wiatr

W sobotę 12 października br. Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej – podsumowując sytuację w kraju po niespełna roku od ostatnich wyborów parlamentarnych – mówił m.in. że „nauczyciele nie są szczęśliwi”. Premier przekonywał na konwencji KO, że rządzące ugrupowanie nie zrezygnowało z dążeń do poprawienia sytuacji nauczycieli. – Oni mają poczucie, że należy im się więcej i należy im się więcej. Mam taką nadzieję, że wszyscy zobaczą, że nie rzucamy słów na wiatr i nie jest to nasze ostatnie słowo – zapowiedział szef rządu.

(GN)

 

„Realna poprawa sytuacji materialnej nauczycieli”. Przedstawiciele i przedstawicielki opozycji podpisali po debacie ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”

Debata ZNP. Co może się zmienić po wyborach 15 października br? Opozycja demokratyczna ma podobne recepty dla oświaty

Nauczyciele odetchną! To już ostatnie dni, maksymalnie 2 tygodnie Czarnka na stanowisku szefa MEiN. Co planuje?

Ministrowie edukacji – Barbara Nowacka i nauki – Dariusz Wieczorek przejmują obowiązki w swoich resortach. Będzie audyt i zmiany w kuratoriach

Miasteczko edukacyjne odwiedzili Donald Tusk i Szymon Hołownia. To kolejni politycy, którzy wsparli protestujących