– Rekomendujemy na funkcję ministra nauki dr Marcina Kulaska – poinformował we wtorek wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Kulasek, obecnie wiceminister aktywów państwowych, zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu zeszłego roku złożył rezygnację. – Na osobę, która będzie jego zastępcą rekomendujemy panią dr Karolinę Zioło-Pużuk. Obecnie jest radną Warszawy, zastępczynią szefa Kancelarii Senatu – oświadczył Czarzasty. Wicemarszałek dodał również, że „zawnioskował” o odwołanie prof. Macieja Gduli ze stanowiska podsekretarza stanu, czyli wiceministra nauki.
– Jesteśmy przekonani, że te dwie osoby (Kulasek i Zioło-Pużuk – red.) gwarantują dwie bardzo ważne sprawy. Jedna to jest kwestia silnej pozycji politycznej szefa tego resortu. Pan doktor Kulasek jest również sekretarzem Nowej Lewicy. Ma bardzo silną pozycję polityczną – powiedział Czarzasty.
📣 Przedstawiamy przyszłe kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego!@MarcinKulasek obejmie stanowisko Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Wiceministry – @KarolinaZioloP.
Serdecznie gratulujemy! Wierzymy, że Wasze kompetencje i zaangażowanie przyniosą wiele… pic.twitter.com/DmXpMetWWR
— Lewica (@__Lewica) January 14, 2025
– Nie muszę mówić, co to znaczy silna polityczna pozycja w rządzie, również dla środowiska, którym będzie kierował pan Marcin Kulasek. To znaczy silny głos w sprawie budżetu. To znaczy silny głos w sprawie zabezpieczenia finansowego interesów tego środowiska akademickiego – dodał.
– Zależy nam bardzo na tym środowisku. Zależy nam bardzo na dialogu ze środowiskiem akademickim. Zależy nam bardzo, aby środowisko akademickie decydowało o swojej przyszłości. Zależy nam bardzo na tym, żeby się wsłuchiwać we wszystkie postulaty tego środowiska akademickiego, we wszystkie postulaty Polskiej Akademii Nauk – podkreślił lider Lewicy.
Marcin Kulasek był dotąd wiceministrem aktywów państwowych, pełni też funkcje sekretarza generalnego Nowej Lewicy. Posiada stopień doktora inżyniera, jest absolwentem Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukończył także podyplomowe studia z zarządzania funduszami unijnymi na UWM w Olsztynie oraz podyplomowe studia na kierunku bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe w Studium Wojskowym na Akademii Morskiej w Gdyni.
Marcin Kulasek m.in. prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a w poprzedniej kadencji Sejmu przez cztery lata był szefem podkomisji nauki i szkolnictwa wyższego.
– Stawiamy na dialog i konsultacje. Uważamy, że może tego trochę zabrakło w poprzednim roku i to będzie poprawiane – zapowiedział Kulasek. – Naukowcy potrzebują pieniędzy na badania, studenci potrzebują akademików, a my wszyscy potrzebujemy dialogu i konsultacji w polskiej nauce – dodał.
Ogłoszenie nowego kierownictwa w MNiSW. https://t.co/x4JaDWzx4d
— Lewica (@__Lewica) January 14, 2025
Wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego została Karolina Zioło -Pużuk. Przejmie obowiązki prof. Macieja Gduli, który odchodzi z resortu razem z Dariuszem Wieczorkiem
Dr Karolina Zioło Pużuk była dotychczas zastępczynią szefa Kancelarii Senatu, i stołeczną radną. Jest współzałożycielką i członkinią Zarządu ZNP na UKSW w Warszawie.
– Sama pracuję jako nauczycielka na uczelni wyższej, ale jestem dzieckiem nauczycielki i dyrektorki szkoły podstawowej. Przez 15 lat moja mama była nauczycielką i dyrektorką szkoły na warszawskich Bielanach, więc wiem, z jakimi problemami mierzą się na co dzień nauczyciele. W mojej rodzinie zawód nauczyciela był zawsze stawiany na piedestale, był przedstawiany jako zawód marzeń. To oczywiste, że potrzebujemy większych pieniędzy dla szkół oraz godnych zarobków dla nauczycieli, aby rozwijać edukację – mówiła niedawno w wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego.
– Do pierwszej związkowej organizacji nauczycielskiej zapisałam się w 2006 r. w Wielkiej Brytanii jako doktorantka na Uniwersytecie w Sheffield i przez cztery lata, do powrotu do Polski, byłam tam członkinią The University and College Union (UCU), płaciłam składki i nawet raz strajkowałam. Jak wróciłam do Polski, to pracując w różnych miejscach, działałam w związkach. W końcu razem z dr. Bartoszem Rydlińskim doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby założyć ZNP na UKSW. (…) Grupa inicjatywna ZNP na UKSW tworzyła się rok. Powstaliśmy w listopadzie 2022 i od razu poszliśmy do rektora, żeby się przedstawić. Zdradzę, że rektor nie był tym zaskoczony (śmiech). Przewodniczyłam ZNP na uczelni, ale w związku z tym, że zostałam radną, to mam trochę mniej czasu i prezesem Zarządu Uczelnianego na UKSW został wybrany dr Bartosz Rydliński. Ja jestem obecnie członkinią zarządu i delegatką do RSzWiN ZNP – opowiadała.
Zmiany w kierownictwie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego były konieczne po tym, gdy 19 grudnia 2024 r. Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) poinformował o złożeniu rezygnacji z tej funkcji.
(GN)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podał się do dymisji
„Szkolnictwo wyższe czeka na podwyżki”. Lewica złożyła projekt z postulatami RSZWiN ZNP
Dr Karolina Zioło-Pużuk: Ważne wybory 9 czerwca. Za Europą albo przeciw Europie