Bez godnie wynagradzanych pracowników sfery budżetowej nie ma silnego, sprawiedliwego państwa – mówi Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ. Zaprasza do wspólnego świętowania w Łodzi – miejscu pamięci, ale i walki o przyszłość. – Razem uczcimy bojowniczki i bojowników tamtego czasu i upomnimy się o nasze prawa – podkreśla, odnosząc się też do obchodzonej w tym roku rocznicy 120-lecia wybuchu Rewolucji 1905 r.
W tym roku Łódź stanie się miejscem obchodów Święta Pracy współorganizowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Tradycyjny pochód ruszy 1 maja o godz. 11 z pasażu Schillera, przejdzie ul. Piotrkowską i zakończy się na Starym Rynku, gdzie stanie Miasteczko OPZZ.
Miasteczko OPZZ
W miasteczku zaplanowano m.in. panele dyskusyjne:
„Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy czy ojcowski? – ABC Twoich praw związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem”,
„Czy praca w Polsce się opłaca? – o warunkach pracy, wynagrodzeniach i sytuacji na rynku pracy”,
„Godne emerytury”.
W Miasteczku OPZZ odbędą się również spotkania, dla zainteresowanych przygotowano stoiska informacyjne i wiele innych atrakcji (m.in. występ orkiestry górniczej, degustacja grochówki wojskowej, zabawy dla dzieci).
W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
>> Więcej informacji i program obchodów w opisie wydarzenia na FB
Święto Pracy i rocznica wydarzeń z 1905 r.
1 maja to międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy. Dzień, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnej pracy i godnego życia. Święto po raz pierwszy obchodzono w 1890 r. Data 1 maja upamiętnia rocznicę pacyfikacji strajku robotników w Chicago w 1886 r.
W tym roku przypada 120. rocznica wybuchu Rewolucji 1905 r. – zrywu społecznego i niepodległościowego na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim, w którym doniosłą rolę odegrała m.in. udział PPS, w tym jej Organizacja Bojowa kierowana przez Józefa Piłsudskiego, przyszłego Honorowego Członka ZNP. Jednym z głównych ośrodków wydarzeń rewolucyjnych w latach 1905-1907 r. była właśnie Łódź (ale także Warszawa, Radom, Zagłębie Dąbrowskie).
„Bez doświadczenia Rewolucji 1905 roku nie byłoby nie tylko polskiej niepodległości, ale także prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych i ośmiogodzinnego dnia pracy! Oddajmy cześć tym, którzy w 1905 roku zacisnęli pięści, gdyż mieli dość zaciskania pasa i przemocy zaborców!” – przypomina OPZZ.
Rewolucyjne wrzenie wymierzone przeciwko największej tyranii ówczesnej Europy – carskiej Rosji – utorowało drogę do wielu ważnych wydarzeń związanych z walką o wolną Polskę, o powszechna edukacje w języku polskim oraz o prawa pracownicze i socjalne. Jak zaznaczono w uchwale Sejmu RP upamiętniającej bohaterów Rewolucji 1905 r. wydarzenia te doprowadziły m.in. do tego, że w prywatnych szkołach ówczesnego Królestwa Polskiego i urzędach gminnych pojawił się język polski.
ZNP a Rewolucja 1905 r.
Wrzenie rewolucyjne ogarnęło także szkoły i uczelnie. Jednym z organizatorów strajku szkolnego i głośnego wiecu w Politechnice Warszawskiej (styczeń 1905 r.), kiedy zrzucono portret cara, był Marian Falski, późniejszy działacz ZNP, znany przede wszystkim jako twórca słynnego Elementarza.
W „rewolucyjnym” roku 1905 r. powstały pierwsze organizacje nauczycielskie, które dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. 1 października 1905 r. w szkole ludowej w Pilaszkowie pod Łowiczem odbył się tajny zjazd nauczycielstwa zaboru rosyjskiego, którego uczestnicy i uczestniczki wystąpili z żądaniem, aby nauczanie było prowadzone „w języku polskim i w duchu polskim”. Powołano nielegalny Związek Nauczycieli Ludowych w zaborze rosyjskim. Do czołowych uczestników zjazdu w Pilaszkowie należeli m.in. Zygmunt Nowicki (późniejszy prezes ZNP i jeden z przywódców TON), Stefania Sempołowska czy Karol Klimek (późniejszy prezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych działającego w b. Królestwie Polskim i członek pierwszego Komitetu Redakcyjnego Głosu Nauczycielskiego). Na pamiątkę tych wydarzeń 1 października co roku świętujemy rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku przypada Jubileusz 120-lecia działalności ZNP.
Należy podkreślić, że nauczyciele polscy organizowali się również w zaborze austriackim, gdzie istniała większa swoboda i możliwe było powołanie 28 grudnia 1905 r. legalnego Związku Nauczycielstwa Ludowego w Galicji Stanisława Nowaka, który wkrótce rozwinął szeroko działalność stając się jednym z filarów polskiego ruchu niepodległościowego.
11 listopada 1918 r. – gdy wybiła godzina niepodległości – zapadła symboliczna decyzja o połączeniu nauczycielskich struktur związkowych z b. Królestwa Polskiego i Galicji w jednolity Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (od 1930 r. – Związek Nauczycielstwa Polskiego).
DK, GN
Zdjęcie główne: OPZZ
>> Więcej o genezie powstania i historii ZNP:
https://glos.pl/tag/nasza-historia
Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 r. w 120. rocznicę jej wybuchu
OPZZ zaprasza 1 maja na Święto Pracy. „Chcemy Europy Socjalnej!”
1 Maja – Święto Pracy! Godnych zarobków, poszanowania naszych praw i pokoju!