O wolność, o szkołę polską. Przeciw Rosji imperialnej. „Caratowi została wypowiedziana otwarta walka”. 119 lat temu w Pilaszkowie. Tak powstawał ZNP!

O wolność, o szkołę polską. Przeciw carskiej Rosji! 1 października 1905 r. w Pilaszkowie odbył się tajny zjazd nauczycieli ludowych. Tak powstawał ZNP! „Samiśmy sobie prawo napisali i solidarnym, żywiołowym zamachem szkołę rosyjską zamieniliśmy na polską” – tak pisał po 20 latach o tym wydarzeniu Głos Nauczycielski.

119 lat temu – 1 października 1905 r. – w Pilaszkowie koło Łowicza odbył się tajny zjazd nauczycieli ludowych. Uczestnicy zjazdu – m.in. Zygmunt Nowicki, Karol Klimek, Stefania Sempołowska – opowiedzieli się za odrzuceniem szkoły rosyjskiej i za nauką w języku polskim. Powołano Związek Nauczycieli Ludowych – organizację nauczycielstwa polskiego w zaborze rosyjskim. Takie były początki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Niemalże równolegle organizowali się nauczyciele polscy w zaborze austriackim. 28 grudnia 1905 r. w Krakowie na zebraniu tzw. ankiety powstał Krajowy Związek Nauczycielstwa Ludowego w Galicji. Wśród jego założycieli znaleźli się Stanisław Nowak i Julian Smulikowski. W odróżnieniu od organizacji nauczycielskiej z zaboru rosyjskiego mógł działać legalnie, organizować wiece, wydawać „Głos Nauczycielstwa Ludowego” i rozbudowywać swoje struktury.

Z tych właśnie organizacji wywodzi swój rodowód Związek Nauczycielstwa Polskiego, który w tym roku obchodzi 119. rocznicę powstania. Natomiast w przyszłym roku będziemy świętować 120-lecie ZNP!

Co pisał Głos Nauczycielski o Pilaszkowie? Przypominamy artykuły z archiwalnych wydań (1925, 1930).

 

118 lat temu odbył się zjazd w Pilaszkowie, który dał początek zorganizowanemu ruchowi zawodowemu nauczycieli. Tak powstawał ZNP

Dla polskiej szkoły i wolności! 115 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego – wszystko zaczęło się w pamiętnym 1905 r.

Historia ZNP to historia polskiej szkoły. Dziś mija 114 lat od zjazdu w Pilaszkowie

„Wszyscy staną na wezwanie obowiązku, by (…) budować Polskę Wolną”. Numer wstępny Głosu (1917)

Taki jest nasz etos. Przypominamy ważne wydarzenia dla historii Polski i dla ZNP

Powstał film o Muzeum ZNP w Pilaszkowie. „To opowieść o dawnej szkole”

Nasz patronat: Ukazał się album prezentujący zbiory Muzeum ZNP w Pilaszkowie

Okręg Łódzki ZNP zaprasza na wycieczkę online do Muzeum Związku w Pilaszkowie

>> Więcej o historii ZNP:
https://glos.pl/tag/nasza-historia