Sejm przyjął w piątek tzw. dużą nowelizację Karty Nauczyciela, która dotyczy m.in. zwiększenia wysokości nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy, wprowadzenia nagrody za 45 lat pracy, podniesienia wysokości odpraw, uregulowania zasad wynagradzania za godziny ponadwymiarowe. Przegłosowano też zmiany w KN dotyczące likwidacji tzw. godzin czarnkowych oraz zmiany deregulacyjne, które umożliwiają niepublicznym przedszkolom, szkołom i ich zespołom zatrudnianie nauczycieli na śmieciówkach w wymiarze do dziewięciu godzin. Ten ostatni projekt był krytykowany przez nauczycieli i ZNP.
– To bardzo dobry dzień dla nauczycielek i nauczycieli. Zmiany, które przyjęliśmy bardzo poprawiają funkcjonowanie nauczycieli w ich pragmatyce – komentowała na gorąco przyjęcie tzw. dużej nowelizacji KN Barbara Nowacka, szefowa MEN. Głosowanie ws. godzin dostępności nazwała z kolei symbolicznym i podziękowała ZNP za zgłoszenie postulatu ich likwidacji.
Poniżej wyniki głosowań:
>> Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (druk 1472), czyli tzw. duża nowelizacja KN, która uwzględnia wiele ważnych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli rekomendowanych m.in. przez ZNP.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki do projektu zaproponowane przez PiS.
Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj
>> Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk 1438) dotyczący likwidacji tzw. godziny dostępności
Za głosowało 263 posłów i posłanek, 1 był przeciw, 167 wstrzymało się od głosu.
Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj
>> Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk 1481), który umożliwia niepublicznym przedszkolom, szkołom i ich zespołom zatrudnianie nauczycieli na śmieciówkach w wymiarze do dziewięciu godzin (projekt deregulacyjny)
Za 235 posłów, 193 przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj
✅ Sejm znowelizował kartę nauczyciela.
Szczegóły procesów legislacyjnych:🔽
🔸https://t.co/vhc1lBmbTR
🔸https://t.co/wocwJZE1Q7
🔸https://t.co/UOqtm0gpTv pic.twitter.com/jaqEm1siPE— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 25, 2025
Teraz nowelizacje KN trafią do Senatu. 39 posiedzenie Senatu XI kadencji zaplanowano na 30 i 31 lipca 2025 (środa-czwartek). W przypadku wniesienia uwag przez senatorów Sejm będzie mógł je rozpatrzyć na posiedzeniu 5 sierpnia.
Wówczas ustawy trafią na biurko prezydenta RP. Po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego, co ma nastąpić 6 sierpnia – będzie nim Karol Nawrocki. Jeśli senatorowie nie wniosą uwag, to ustawa ma szansę trafić jeszcze na biurko Andrzeja Dudy.
***
Przypomnijmy, że krytykowany przez środowisko oświatowe projekt zmian ustawy – Prawo oświatowe, który umożliwia zatrudnianie w przedszkolach w szerszym zakresie osób bez kwalifikacji został wycofany z procedowania na tym posiedzeniu Sejmu. Zostaje jeszcze ostatnie przed sejmowymi wakacjami – 5 sierpnia posiedzenie izby. Wtedy rządzący mieliby szansę uchwalić nowe prawo przed wrześniem.
(GN)
Sejmowa komisja edukacji negatywnie zaopiniowała poprawki PiS do dużej nowelizacji Karty Nauczyciela