Włochy są pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi do szkół obowiązkowe lekcje na temat zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. Przedmiot będzie liczył się do średniej ocen. Najważniejsze zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych poznają uczniowie w wieku od 6 do 19 lat.
Minister edukacji Lorenzo Fioramonto poinformował, że od września przyszłego roku wszystkie szkoły publiczne wprowadzą lekcje na temat zmian klimatycznych w zakresie 33 godzin rocznie, czyli około jednej godziny lekcyjnej w tygodniu. – Chcemy, by nasi obywatele byli przygotowani na ewentualne skutki kryzysu klimatycznego – stwierdził Fioramonto, polityk Ruchu Pięciu Gwiazd.
Włochy pierwszym krajem, z obowiązkowymi lekcjami o zmianach klimatu w szkołach.We wtorek włoski minister edukacji…
Opublikowany przez Akcja Klimat Czwartek, 7 listopada 2019
Zmiany obejmą też inne przedmioty szkolne. Minister zapowiedział, że lekcje geografii, matematyki czy fizyki zostaną uzupełnione o wiedzę dotyczącą klimatu i zrównoważonego rozwoju. Nowy program nauczania ma być oparty na 17 celach zrównoważonego rozwoju ONZ.
Fioramonto, który niedawno zachęcał uczniów do udziału w strajkach na rzecz ochrony klimatu, słynie ze swoich proekologicznych propozycji. Minister niedawno zaproponował wprowadzenie podatków od biletów lotniczych, plastiku i słodyczy, a wpływy uzyskane z tego tytułu chciałby przekazać właśnie na edukację.
Niedawno pisaliśmy o apelu OMKS Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli, które proponuje, by także w polskich szkołach nauczano o zmianach klimatycznych i zagrożeniach z tym związanych.
„W poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, apelujemy do Ministra Edukacji Narodowej, Pana Dariusza Piontkowskiego, o niezwłoczne podjęcie konkretnych działań, zwrócenie się do niezależnych ekspertów, autorytetów renomowanych uczelni i instytucji, w celu opracowania i wprowadzenia do przedszkoli i szkół rzetelnego, fachowego programu podejmującego tematykę związaną ze zmianami klimatycznymi” – czytamy w oświadczeniu OMKS Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli.
Sporo mówiło się także o wprowadzeniu do polskich szkół takich przedmiotów jak „wiedza o zdrowiu” i „bezpieczny Internet”
“Wiedza o Zdrowiu” na wzór Wiedzy o Społeczeństwie? Rzecznik Praw Pacjentów chce nowego przedmiotu
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło jednak sceptycyzm wobec pomysłów wprowadzenia nowych przedmiotów do szkół. Według resortu treści, które miałyby być przekazywane, są już obecne w podstawie programowej.
(JK, GN)
Finał Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Manifestacje w dużych miastach