Egzaminy klasyfikacyjne w roku szkolnym 2026/2027 muszą odbywać się stacjonarnie – podkreśla w specjalnym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wyjaśnił, że obecne przepisy nie pozwalają szkołom na organizowanie ich online, „ale część szkół niepublicznych przeprowadzała egzaminy w sposób niezgodny z prawem”. Od 1 września 2027 r. zasada dotycząca stacjonarności zostanie zapisana w przepisach wprost. Egzamin ma odbywać się w szkole, w obecności komisji i w warunkach zapewniających uczniowi samodzielną pracę. Kuratorzy oświaty w roku szkolnym 2026/2027 będą sprawdzać przestrzeganie obowiązujących przepisów.
20 sierpnia ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych. Resort edukacji wyjaśnia, że nowelizacja ta nie zmienia zasady stacjonarnego przeprowadzania egzaminów, ale „zapisuje ją wprost i szczegółowo określa warunki przeprowadzania egzaminów, tak aby zamknąć pole do odmiennej interpretacji przepisów”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych określają przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych.
„Część szkół niepublicznych przyjęła inną interpretację obowiązujących przepisów i przeprowadzała egzaminy w sposób niezgodny z prawem. Na problem zwróciła uwagę również Najwyższa Izba Kontroli. Po kontroli dotyczącej edukacji domowej NIK wskazała na konieczność podjęcia działań w celu wyeliminowania nieprawidłowości w sposobie przeprowadzania egzaminów dla uczniów spełniających obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą polegającej na przeprowadzaniu tych egzaminów online. NIK zwróciła również uwagę na szczególne znaczenie egzaminu klasyfikacyjnego w edukacji domowej – to na jego podstawie szkoła weryfikuje wiedzę i postępy ucznia” – czytamy w komunikacie resortu.
Przepisy dotyczące szczegółowych warunków przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych oraz sprawdzianów wiadomości i umiejętności zaczną obowiązywać 1 września 2027 r.
MEN podaje, że przepisy będą jednoznacznie wskazywać, że egzamin odbywa się w szkole, do której uczeń został przyjęty, w bezpośredniej obecności komisji oraz w sali zapewniającej warunki do samodzielnej pracy. Określą również m.in. minimalny czas trwania egzaminów, zasady korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych, potwierdzania tożsamości ucznia oraz termin ustalenia i przekazania wyniku.
ℹ️ 20 sierpnia br. Ministra Edukacji podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych.
👉 Nowelizacja nie zmienia zasady stacjonarnego przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych. Zapisuje ją wprost i szczegółowo… pic.twitter.com/TaHRCnnQoU
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) August 21, 2026
Ministerstwo wyjaśnia, że nowe regulacje szczegółowo opisują standard organizacji egzaminów, dlatego szkoły mają czas na przygotowanie się do ich stosowania, a uczniowie i rodzice będą mogli z odpowiednim wyprzedzeniem poznać zasady, według których egzaminy będą przeprowadzane.
Nowe regulacje szczegółowo określają również sytuację uczniów, którzy ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność nie mogą zdawać egzaminu w szkole. W szczególnych przypadkach, na pisemny wniosek ucznia lub rodziców i za zgodą dyrektora szkoły, egzamin będzie mógł zostać przeprowadzony w innym miejscu, np. w domu ucznia lub w szpitalu. Nadal będzie odbywał się w bezpośredniej obecności komisji i z zachowaniem pozostałych warunków egzaminu.
MEN zapowiada, że w roku szkolnym 2026/2027 kuratorzy oświaty będą prowadzić kontrole przestrzegania przez szkoły obowiązujących przepisów prawa.
Pełna treść rozporządzenia znajduje się tutaj
(GN)
Nowe zasady oceniania zachowania i prac domowych. Zmiany od 1 września