„Przypominamy o naszej obywatelskiej inicjatywie, która od 4 lat jest w Sejmie i domagamy się od Marszałka Sejmu wznowienia prac nad tym projektem” – czytamy we wpisie ZNP na Twitterze.
„Nasza obywatelska inicjatywa, pod którą podpisało się ponad 340 tysięcy osób, dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa, od czterech lat czeka na dalsze procedowanie w Sejmie. Z zadowoleniem przyjmujemy coraz liczniejsze głosy przedstawicieli samorządów i polityków opowiadających się za wprowadzeniem takiego mechanizmu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń. Jednocześnie domagamy się od Marszałka Sejmu natychmiastowego wznowienia prac nad obywatelskim projektem >>Pensje nauczycieli z budżetu<< – czytamy w stanowisku ZNP. Można je znaleźć tutaj.
Pensje nauczycieli z budżetu‼️
Przypominamy o naszej obywatelskiej inicjatywie, która od 4 lat jest w Sejmie i domagamy się od Marszałka Sejmu wznowienia prac nad tym projektem‼️@nowePSL @pisorgpl @__Lewica @KObywatelska @Platforma_org @KosiniakKamysz @KancelariaSejmu pic.twitter.com/aqBOEzwxHf— ZNP (@ZNP_ZG) January 23, 2020
To reakcja na zapowiedź PSL, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi złoży projekt ustawy, który zakłada, że subwencja oświatowa w 100 proc. pokrywałaby wynagrodzenia nauczycieli. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta, mówi, że dziś część samorządów dopłaca nawet ponad 50 proc. do edukacji. Więc PSL chce, by to się zmieniło.
Tymczasem nie ma potrzeby występowania z kolejną inicjatywą, bo odpowiedni projekt – obywatelski – czeka w Sejmie na rozpatrzenie. To złożony w 2016 r. przez ZNP projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Związek chce, aby to rząd ponosił odpowiedzialność za wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń i przekazywał pieniądze na płace nauczycielskie samorządom w formie dotacji z budżetu państwa. Chodzi o finansowanie w całości nauczycielskich pensji z budżetu państwa.
W nowej kadencji Sejmu projekt ZNP będzie procedowany od początku. 22 listopada 2019 r. marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła o skierowaniu obywatelskiego projektu do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Samemu projektowi nadano też nowy numer (dziś jest to sejmowy druk nr 33). Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw znajduje się tutaj.
Nie wiadomo jednak na razie kiedy dojdzie do I czytania (musi o tym zdecydować prezydium Sejmu, w którym zasiada także przedstawiciel PSL, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski).
Obywatelski projekt o pensjach z budżetu, to jedna z dwóch inicjatyw ZNP dotyczących wynagrodzeń nauczycieli. W najbliższych dniach ZNP złoży też u marszałek Sejmu zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej, który będzie prowadzić akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie Karty Nauczyciela. W tym projekcie chodzi o powiązanie wysokości nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.
ZNP walczy o wyższe wynagrodzenia. Wkrótce projekt wyląduje u marszałek Sejmu
Oba projekty uzupełniają się i mogą być podstawą nowego kompleksowego systemu wynagradzania nauczycieli.
(JK, GN)
Kampania legislacyjna ZNP. Związek chce przeforsować w Sejmie dwa swoje projekty ustaw