Minister Nowacka o planowanych zmianach w szkołach. Przywołała m.in. model fiński i zapowiedziała więcej zajęć na świeżym powietrzu

– Wszyscy mówią, spójrzcie na Skandynawię, fiński model szkoły, Estonia jak wspaniale – tam dzieci wychodzą regularnie na zewnątrz – wyliczała szefowa MEN Barbara Nowacka w Radiu Zet opowiadając o rekomendacjach dotyczących zmian w podstawie programowej z wychowania fizycznego. Minister zapowiedziała, że „nauczyciele będą decydować i będą konsultować z rodzicami te działania, natomiast im więcej wyjścia na zewnątrz, tym lepiej”. Przypomniała też, że od nowego roku szkolnego wprowadzone zostaną 2 nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

– Edukacja zdrowotna nieobowiązkowa, edukacja obywatelska – świetnie przygotowany przedmiot – oraz zmienione podstawy programowe z WF, żeby się nie dublowały treści z edukacji zdrowotnej i żeby młodzież chciała się ruszać –mówiła w Radiu ZET Barbara Nowacka pytana o zmiany w szkołach, które szykuje MEN.

– Część zajęć – i to będą rekomendacje, bo sama podstawa to jedno, gdzie powoli będą wprowadzane konkretne umiejętności, które młody człowiek musi mieć – w rekomendacjach jest zapowiedź, żeby jak najwięcej zajęć było na świeżym powietrzu – podała.

Zimą też? – zapytał prowadzący rozmowę. Szefowa MEN odpowiedziała, że ona np. biega, również w zimie i dodaje: – Pamiętacie, jak za dzieciaka wychodziliśmy bawić się w śniegu? –przypomniała.  – Wszyscy mówią, spójrzcie na Skandynawię, fiński model szkoły, Estonia jak wspaniale – tam dzieci wychodzą regularnie na zewnątrz.

Szefowa MEN zapowiedziała również, że będzie różnorodność sportów. – Nie może być tak, że klasa gra 3 lata w siatkówkę i nikt tego nie lubi. Wszystko możliwe, dyscypliny indywidualne i ruch – mówiła ministra.

Pytana, czy nieobowiązkowe prace domowe zdały egzamin, odparła, że  w dużej mierze tak. – Młodzież ma więcej czasu, ale czeka nas wsparcie nauczycieli, żeby wiedzieli, że mogą być zadawane, ale nie powinny być oceniane – oceniła.- Gdybyśmy tego nie wprowadzili, to zapewniam, że w pierwszym szeregu stałby pan Czarnek i krzyczał „dlaczego nie wprowadziliście, dzieci są przeciążone”.

Barbara Nowacka odniosła się także do badań, z których wynika, że większość dyrektorów opowiada się za przywróceniem obowiązkowych prac domowych. – Patrzę na te sondaże z pełną pokorą, bo wiem, że musimy jeszcze wesprzeć nauczycieli w tym, żeby zobaczyli, jakie mają narzędzia, żeby prace domowe funkcjonowały jako nieobowiązkowe i nieoceniane – powiedziała.

Minister przypomniała także, że MEN wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowuje „reformę, która ma spełnić oczekiwania, żeby polska szkoła uczyła wreszcie praktycznie, uczyła kompetencji na najwyższym poziomie wiedzy, dając młodym narzędzia do XXI wieku”.

– Edukacja obywatelska zastępuje HIT. To zupełnie inny sposób przygotowania przedmiotu i zapowiedź tego, co będzie po 2026 roku – powiedziała Nowacka.

– Przygotowaliśmy formatkę do przygotowania podstaw programowych, co oznacza inny sposób tworzenia tego dokumentu. Cała filozofia położona jest na to, by uczeń dostawał jak najwięcej umiejętności praktycznych – odparła Barbara Nowacka, pytana o całościową reformę edukacji.

Wskazała, że chodzi o to, by uczeń np. nauczył się wypełniać deklarację podatkową czy złożył budżet partycypacyjny.

(GN)

Szefowa MEN podpisała podstawy programowe do przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna

Nowy format podstawy programowej. Jest stanowisko Rady działającej przy IBE

Powstał zespół, który ma przygotować nową podstawę programową WF. W jego skład weszła m.in. Monika Pyrek, Przyjaciel Szkoły 2024