Odstąpienie od warunku uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na maturze na dwa kolejne lata – to jedna ze zmian, którą proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji Barbara Nowacka skierowała do konsultacji publicznych i uzgodnień projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Konsultacje zakończą się 26 sierpnia.
Jak podaje MEN najistotniejsze zmiany proponowane w projekcie w zakresie egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego to:
>> Przedłużenie na dwa kolejne lata szkolne tj. 2024/2025 i 2025/2026 odstąpienia od warunku uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. W wyniku tej zmiany konieczne będzie dostosowanie obowiązujących przepisów przejściowych dotyczących egzaminu maturalnego.
>> Wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
>> Dookreślenie przepisu dotyczącego przystępowania przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego (z tego języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w szkole lub oddziale dwujęzycznym).
>> Możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.
>> Opisanie systemów informatycznych wspomagających przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych.
>> Ustalenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na zadania związane z przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu zawodowego oraz egzaminów eksternistycznych, na lata 2025–2034.
„Zmiany w zakresie przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przewidują m.in. uregulowanie kwestii związanych z podniesieniem jakości sprawdzania i przeprowadzania egzaminów przez wprowadzenie na poziomie ustawy dwóch funkcji w systemie egzaminów zewnętrznych, tj. egzaminatora-weryfikatora oraz operatora pracowni informatycznej” – podaje m.in. MEN w uzasadnieniu projektu.
Przewiduje się, że egzaminatorzy-weryfikatorzy będą wynagradzani na zasadzie tożsamej do przewodniczących zespołów egzaminatorów, tzn. w wysokości 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu egzaminatorów – informuje resort.
„W przypadku operatora pracowni informatycznej, podobnie jak w przypadku asystentów technicznych, wynagrodzenie będzie określone jako stawka godzinowa. Rozwiązania w tym zakresie zostaną zaproponowane w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt zakłada też rozszerzenie przesłanek umożliwiających skreślenie egzaminatora z ewidencji egzaminatorów. Nowelizacja zakłada też możliwość uzupełnienia programów nauczania o zajęcia edukacyjne (dopuszczone do użytku w przedszkolu lub szkole) wykraczające poza zakres treści nauczania ustalony w podstawie programowej.
Zmiany dotyczą też m.in. zakresu egzaminu zawodowego, zakresu programów nauczania, podręczników i eksperymentów pedagogicznych; zadań, które mogą być zlecane przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania Instytutowi Badań Edukacyjnych w Warszawie.
Projekt przewiduje zmiany w kilku ustawach:
>> ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750 z późn. zm.), zwanej dalej „uso”;
>> ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 152 z późn. zm.);
>> ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.), zwanej dalej „upo”;
>> ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60, z późn. zm.);
>> ustawach zmieniających uso: ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245, z późn. zm.) i ustawie z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1116, z późn. zm.).
Komunikat MEN na ten temat można znaleźć tutaj Projekt znajduje się stronach Rządowego Centrum Legislacji tutaj
(GN)