Burmistrz Ustrzyk Dolnych: Wprowadzam zakaz korzystania z podręcznika do HiT

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych na Podkarpaciu, ogłosił, że w podległym jego urzędowi liceum młodzież nie będzie się kształciła z podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Wcześniej do bojkotu podręcznika wzywały organizacje społeczne

Ustrzyki Dolne to siedziba powiatu bieszczadzkiego. Miasto prowadzi m.in. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Od 1 września we wszystkich szkołach ponadpodstawowych ma zaś ruszyć nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. Jak dotąd jedynym podręcznikiem dopuszczonym do użytku jest wywołujący ogromne emocje i kontrowersje podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego.

W sieci trwa zrzutka na cyfrowy podręcznik do HiT „bez indoktrynacji i manipulacji historią”

Bartosz Romowicz ogłosił na swoim profilu na Twitterze, że „wprowadza zakaz” korzystania w ustrzyckim liceum z tej publikacji.

– Stop nieprawdziwej retoryce PiS-u. W zarządzanym przeze mnie LO MS w Ustrzykach Dolnych wprowadzam zakaz korzystania z podręcznika „Historia i teraźniejszość”. Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom – zapowiedział burmistrz. – Decyzję tą podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie – dodał.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych niestety nie poinformował o podstawie prawnej do wprowadzenia takiego zakazu. Przypomnijmy – zgodnie z prawem oświatowym o wyborze podręcznika decyduje nauczyciel. To w jego kompetencjach leży wybór konkretnego tytułu albo też praca z uczniami bez podręcznika.

Niedawno okazało się, że podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego zawiera obszerne fragmenty wprost skopiowane albo przeredagowane z innej książki tego autora, w której rozwodzi się on na temat “upadku cywilizacji”.

Skąd pochodzą obszerne fragmenty podręcznika do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego? Kolejne kontrowersje wobec publikacji

Do takich fragmentów należą wynurzenia Roszkowskiego na temat “produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli” w laboratoriach, o czym stało się głośno z powodu protestów rodziców dzieci in vitro. Rodzice ci poczuli się obrażeni tego typu sformułowaniami. Okazuje się, że głośny cytat: “Skłania to do postawienia zasadniczego pytania. Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcję? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest podstawą wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać” pochodzi z innej pozycji Roszkowskiego – “Roztrzaskane lustro”.

Wolna Szkoła zachęca do bojkotu podręcznika do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego. Pozytywną recenzję wystawił mu za to o. Rydzyk (video)

(PS, GN)