Skąd pochodzą obszerne fragmenty podręcznika do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego? Kolejne kontrowersje wobec publikacji

Podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego zawiera obszerne fragmenty wprost skopiowane albo przeredagowane z innej książki tego autora, w której rozwodzi się on na temat „upadku cywilizacji”. Wartość i rzetelność tej publikacji potwierdził minister edukacji Przemysława Czarnek, który zatwierdził podręcznik do użytku szkolnego

„Historia i teraźniejszość 1945-1979” prof. Roszkowskiego jest obecnie jedynym dopuszczonym do użytku podręcznikiem do tego przedmiotu. Od wielu tygodni publikacja wywołuje wiele emocji z uwagi na polityczne zaangażowanie autora podręcznika (polityka PiS), co przełożyło się na ostro konserwatywną, ideologiczną treść tej publikacji.

Wątpliwości budzi też procedura zatwierdzania podręcznika oraz akcja promocyjna zorganizowana przez instytucje podległe MEiN.

Posłanki KO zarzuciły MEiN nielegalną promocję podręcznika do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego

To nie koniec kontrowersji. Jak się okazuje, w podręczniku znalazło się wiele fragmentów z innej książki Wojciecha Roszkowskiego pt. „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”.

„Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu. Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze” – czytamy w opisie książki opublikowanym przez wydawcę.

Sprawę przekopiowania obszernych fragmentów do podręcznika „HiT” ujawnił internauta prowadzący na Twitterze profil Ośrodek Badania Polski. „Dzisiejszy wątek rozpocznę przewrotnie, cytatem z JP2 – >>Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali<<. W trakcie czytania książek Roszkowskiego o upadku cywilizacji odkryłem, że ich fragmenty są przeklejone bez zmian, albo z drobnymi zmianami redakcyjnymi do podręcznika” – podkreślił.

Do takich fragmentów należą wynurzenia Roszkowskiego na temat „produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli” w laboratoriach, o czym stało się głośno z powodu protestów rodziców dzieci in vitro. Rodzice ci poczuli się obrażeni tego typu sformułowaniami. Okazuje się, że głośny cytat: „Skłania to do postawienia zasadniczego pytania. Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcję? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest podstawą wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać” pochodzi właśnie z książki „Roztrzaskane lustro”.

Podobnych przykładów jest dużo więcej.

 

OBP zwrócił też uwagę na źródło dość dziwnego doboru ilustracji do podręcznika do HiT. Jak się okazuje, to też ma związek z inną książką Wojciecha Roszkowskiego.

„Podsumujmy – w podręczniku szkolnym, jako jedynym dopuszczonym do użytku przez ministerstwo, do przedmiotu, który ma zastąpić WOS, zostały przekopiowane i wplecione w tekst fragmenty publicystycznych książek autora na temat apokaliptyczno-religijnych wizji upadku cywilizacji” – stwierdził autor profilu Ośrodek Badania Polski.

Wolna Szkoła zachęca do bojkotu podręcznika do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego. Pozytywną recenzję wystawił mu za to o. Rydzyk (video)

W sieci trwa zrzutka na cyfrowy podręcznik do HiT „bez indoktrynacji i manipulacji historią”

(PS, GN)