Posłanki KO zarzuciły MEiN nielegalną promocję podręcznika do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego

MEiN zajmowało się promocją podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego i wydało na ten cel 110 tys. złotych – podała we wtorek Krystyna Szumilas (KO), była minister edukacji po kontroli poselskiej w resorcie Czarnka. – To jest nielegalne, to jest naganne, minister nie może angażować się w promocje podręczników – podkreśliła.

Posłanki Koalicji Obywatelskiej zarzuciły ministerstwu edukacji promowanie w ramach zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) konferencji dla nauczycieli podręcznika do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego (wydawnictwo Biały Kruk). Na imprezę resort miał wydać co najmniej 110  tys. zł.

Jak mówiła Szumilas 75 tys. kosztowała sama konferencja wraz z wynagrodzeniem prof. Roszkowskiego, ponad 17, 5 tys. zł zapłacono za catering, a ponad 20 tys. resort przeznaczył na dojazd ponad 200 nauczycieli.

– Dlaczego ministerstwo angażuje się w promocję prywatnego wydawnictwa, zanim podręcznik został dopuszczony do użytku? – pytała była minister edukacji.

– Oszacowałyśmy, że rynek podręczników do HiT wart jest ponad 50 mln zł. Tyle polskie rodziny, polscy uczniowie zapłacą za podręcznik w  ciągu najbliższych dwóch lat i tyle mogą zarobić wydawnictwa. Dlatego proces dopuszczania podręczników do użytku musi być transparentny. W tym procesie nie może brać udziału ten, kto dopuszcza podręcznik do użytku szkolnego. Niestety tak się stało – zwracała uwagę Szumilas.

Posłanki PO zarzuciły też MEiN upolitycznienie procesu dopuszczania podręcznika prof. Roszkowskiego do użytku.

– Cały program HiT-u był pomysłem PiS-u napisanym przez ekspertów, których trójka była nawet radnymi PiS-u, kolejna dwójka była kiedyś w komitecie poparcia Lecha Kaczyńskiego – powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Dodała, że „o ile podręcznik pana Roszkowskiego w ciągu dwóch dni roboczych miał już powołanych recenzentów”, to pozostałe nie mają ich powołanych, mimo złożenia wniosków wcześniej, jak w przypadku podręcznika WSiP – w czerwcu.

– Jesteśmy w stanie udowodnić, że mieliśmy do czynienia z procesem przepychania przez proces dopuszczania podręcznika pana Roszkowskiego, przypomnę, który był europosłem PiS, a jednocześnie blokowania pozostałych podręczników. Jeżeli spojrzymy na osoby, które recenzowały podręcznik pana Roszkowskiego, to w pierwszym rzucie mieliśmy do czynienia z jedną opinią pozytywną, jedną warunkową i jedną negatywną – mówiła Lubnauer.

(JK, GN)

Kontrowersyjny podręcznik do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego zatwierdzony przez MEiN

 

Nauczyciele biorą sprawy w swoje ręce. „Jak zrobić z HiT-u hit?”- kolejna inicjatywa w odpowiedzi na podręcznik prof. Roszkowskiego

 

Burza w Sejmie ws. podręcznika do HiT. Opozycja: podręcznik promowany za publiczne pieniądze