CBOS: Na wakacje w 2022 roku wyjechało mniej uczniów i młodzieży niż rok temu

Na co najmniej tygodniowy wypoczynek ostatniego lata wyjechała mniejsza część dzieci i młodzieży w wieku szkolnym niż w roku ubiegłym (łącznie o 4 punkty procentowe ubyło gospodarstw domowych, które zafundowały takie wyjazdy co najmniej części uczniów, a o 6 punktów zmniejszył się odsetek tych, z których wyjechały wszystkie dzieci i młodzież w wieku szkolnym) – podał CBOS.

Z badania CBOS wynika, że w 32 proc. rodzin na wakacje nie wyjechało żadne dziecko w wieku szkolnym. Na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechali uczniowie z 66 proc. gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, przy czym w 57 proc. rodzin na taki wypoczynek wyjechały wszystkie dzieci, a 11 proc. rodzin wysłało na takie wakacje tylko część z nich. W

W większości przypadków co najmniej tygodniowe wyjazdy wypoczynkowe uczniów odbywały się w kraju. Taki wypoczynek zadeklarowało 88 proc. rodzin, w tym 70 proc. zadeklarowało wypoczynek wyłącznie w kraju, a 18 proc. częściowo w kraju, częściowo za granicą. 30 proc. gospodarstw domowych zdecydowało, że przynajmniej w przypadku jednego dziecka będzie to wyjazd zagraniczny.

Respondenci zapytani, dlaczego uczniowie z ich gospodarstwa domowego nie wyjechali na choćby tygodniowy letni wypoczynek, najczęściej wskazywali, że na przeszkodzie stanął brak pieniędzy (46 proc. gospodarstw domowych, w których są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym, ale któreś z nich nie wyjechało na co najmniej tygodniowy wypoczynek).

Brak pieniędzy – jako przyczyna rezygnacji z co najmniej tygodniowych letnich wyjazdów wakacyjnych – powrócił na pierwsze miejsce po dwuletniej przerwie. Ponadto powód ten wskazywany był znacznie częściej niż w roku 2019.

Poza sytuacją materialną czynnikiem najbardziej różnicującym deklaracje o korzystaniu przez uczniów z przynajmniej tygodniowego wypoczynku wyjazdowego jest miejsce zamieszkania. Większą szansę na taki wypoczynek mieli uczniowie z miast niż ze wsi.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 5 do 15 września 2022 r. w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1119 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

(JK, GN)

Fot: gov.pl

CBOS: W drugim roku pandemii większość dzieci w wieku szkolnym wyjechała na wakacje

CBOS: Letnie wakacje szkolne w czasie pandemii. Większość dzieci nie wyjechała na wypoczynek