CKE: W dniach 6–8 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne

W dniach 6–8 grudnia odbędą się próbne pisemne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będą to egzaminy w nowej formule – tzw. Formule 2023. (aktualizacja – arkusz CKE z j. polskiego)

CKE przypomina, że przeprowadzenie matury próbnej jest dobrowolne. Szkoła, która zdecyduje się na takie rozwiązanie powinna jednak przeprowadzić maturę próbną w taki sposób, jak będzie przeprowadzony egzamin główny w maju 2024 roku.

Pisemne egzaminy próbne będą przeprowadzone z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów: języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym, języka obcego nowożytnego (j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski, j. hiszpański, j. francuski, j. włoski) na poziomie podstawowym.

Harmonogram wygląda następująco:

>> 6 grudnia br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut). Arkusz CKE znajduje się tutaj

>> 7 grudnia br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut)

>> 8 grudnia br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania rozwiązań będą przekazywane dyrektorom szkół w dniach 11-13 grudnia. Wyniki badania diagnostycznego przeprowadzonego w grudniu 2023 r. wraz ze wskazówkami egzaminatorów dla maturzystów i nauczycieli zostaną ogłoszone w lutym 2024.

Wiosną 2024 r. do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum. Będzie to pierwszy rocznik maturzystów z techników zdających maturę w nowej formule (Formuła 2023).

Wiosną 2023 r. maturzyści z techników zdawali maturę jeszcze według starej formuły (Formuła 2015) – był to ostatni rocznik uczący się w 4-letnich technikach. Absolwenci liceów ogólnokształcących po raz pierwszy maturę w nowej formule zdawali wiosną 2023 r. Wówczas do egzaminów przystąpił pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów.

Pełna informacja CKE na temat testów diagnostycznych znajduje się tutaj

(GN)

CKE: Informacja o kolejnych działaniach związanych z wdrażaniem egzaminu maturalnego w Formule 2023

Jak ulepszyć system sprawdzania egzaminów maturalnych? CKE odpowiada RPO

CKE podała ostateczne wyniki matury. Ile osób nie poradziło sobie na egzaminie?