Czarnek nie odpisał ZNP na pismo ws. harmonogramu prac zespołu ds. statusu. O planach MEiN informuje znowu w mediach

Na czwartek 18 listopada planowane było spotkanie ministra edukacji z działającymi w oświacie związkami. Nie odbędzie się. Co dalej? Szef MEiN Przemysław Czarnek nie zareagował na pismo ZNP ws. pilnego przedstawienia harmonogramu dalszych prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Ale kolejny raz o planach MEiN informuje w mediach.

– Na kolejny tydzień zaprosiliśmy na spotkanie ZNP, Forum Związków i dzień później samorządowców, tu nic dziwnego nie ma, a to, że zaczynamy od „Solidarności” ona podpisała porozumienie w 2019 r., które zakończyło strajki – mówił w czwartek w radiowej Jedynce Czarnek.

Przekonywał, że na ostatnim spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli, związki zawodowe wyszły z propozycją, by rozdzielić rozmowy – najpierw ze związkami, potem z samorządowcami.

– I do tego się przychyliliśmy i zaczynamy od „Solidarności”. Dlaczego od „Solidarności?” Z dwóch powodów. Po pierwsze, wiosną 2019 r. jedynie „Solidarność”, żaden inny związek zawodowy nie przystąpił, podpisała porozumienie z rządem” – wskazał.

Porozumienie to –  jak kontynuował – w 90 proc. zostało zrealizowane. Został punkt 6. – zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, co miało nastąpić do końca 2020 r., ale okres covidowy spowodował wydłużenie tego terminu.

Czarnek nie dodał jednak, że w swoich propozycjach zmian w statusie nauczycieli uderza w dwa punkty porozumienia z „S” z 2019 r. To likwidacja dodatku na start dla stażystów oraz przywrócenie rozbudowanego systemu oceny pracy, z którego MEN wycofało się w obliczu strajku w 2019 r.

– Po drugie, „Solidarność” zwróciła się do pana prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie spotkania z panem premierem i ministrem edukacji. To spotkanie odbyło się w ostatni poniedziałek. Jego kontynuacja będzie miała miejsce w Kancelarii Prezydenta we wtorek w przyszłym tygodniu” – poinformował minister.

– Na kolejny tydzień zaprosiliśmy na spotkanie Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków, a później samorządowców. Nie ma w tym nic dziwnego – ocenił.

Szef MEiN kolejny raz komunikuje się z partnerami społecznymi za pomocą mediów. Kilka dni temu w “Gościu Wydarzeń” w telewizji Polsat poinformował, że MEiN o systemie wynagradzania będzie rozmawiać w pierwszej kolejności z “Solidarnością” i że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nie będzie planowanej na 18 listopada kolejnej tury rozmów zespołu ds. statusu zawodowego, „bo w tym dniu ma obradować Rada Gabinetowa pod przewodem prezydenta Andrzeja Dudy”. 

16 listopada ZNP i Forum Związków Zawodowych (bez oświatowej Solidarności, która nie pojawiła się) rozmawiali o wspólnej strategii i planie działań po odwołaniu w mediach negocjacji przez ministra Czarnka. 

(JK, GN)

ZNP domaga się od MEiN pilnego przedstawienia harmonogramu rozmów na temat wynagrodzeń nauczycieli

ZNP z FZZ o wspólnej strategii po telewizyjnym odwołaniu negocjacji przez szefa MEiN. Oświatowa “Solidarność” nie przyszła