Czarnek o powrocie do szkół. „Rozważany jest jeden scenariusz”

Przygotowujemy się do tego, żeby 1 września rzeczywiście wszyscy poszli do szkoły w trybie stacjonarnym. I uczniowie wszyscy, i nauczyciele wszyscy, stąd nasze analizy, nasze wnioski, regularne spotkania z ministrem Niedzielskim i jeden scenariusz na dziś rozważany – powrót stacjonarny – powiedział w radiowych „Sygnałach dnia” szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czarnek zaprzeczył, że istnieją plany, aby wszyscy uczniowie byli obowiązkowo testowani w szkołach na obecność koronawirusa. Zamiast tego, dzieciom i młodzieży będzie mierzona temperatura. Wskazał, że to podstawowy czynnik decydujący o tym, czy dziecko może wejść do szkoły, czy nie.

– Będą bramki i termometry ręczne, które w liczbie od trzech do siedmiu trafią do wszystkich placówek – powiedział minister.  W specjalnym komunikacie MEiN podało, że w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 w trybie stacjonarnym dyrektorzy szkół i placówek mogą wypełnić formularz zapotrzebowania na sprzęt i środki ochrony. Zgłaszać można się do 11 sierpnia do północy.

Minister edukacji mówił, że nie planuje powrotu do nauki hybrydowej. – Na dziś nie przewidujemy takich perturbacji w roku szkolnym 2021/22. Czwarta fala istotnie nadejdzie, takie są prognozy specjalistów, my w szkołach jesteśmy przygotowani, żeby stawić jej czoła – stwierdził.

Czarnek  powtórzył, że nie będzie obowiązku szczepień dla nauczycieli. – Dziś szacujemy, że blisko 80 proc. środowiska zostało zaszczepione. Nauczyciele zostali zaszczepieni w I grupie – przypomniał Czarnek. Dodał, że również względem uczniów nie są planowane obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. – Nie mamy też pomysłu, aby dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione – dodał.

Zaznaczył również, że w tym roku nie będzie zmian w podstawie programowej, gdyż „to praca długoletnia”. Pytany o to, kiedy będą podwyżki dla nauczycieli, minister powiedział, że „system pracy i wynagradzania nauczycieli musi ulec zmianie i te podwyżki już w przyszłym roku będą miały miejsce, bo tego wymaga zawód nauczyciela”. Wskazał jednak, że wysokość podwyżek zależy od rozwiązań, które uda się wypracować ze związkami zawodowymi.

(JK, GN)

MEiN o „bezpiecznym powrocie do szkół”. W sierpniu nowe wytyczne sanitarne

Nowy rok szkolny w warunkach pandemii. MEiN opublikowało wytyczne

Czarnek o działaniach MEiN w ramach tzw. Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii