Czarnek: Od jakiegoś czasu nie ma rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli

Nie ma rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że większość nauczycieli jest zaszczepiona. Wiele wskazuje więc na to, że wbrew rządowym zapowiedziom od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla osób pracujących w szkołach.

„Nie ma dziś rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli” – powiedział Czarnek we wtorek w radiu Plus. Zastrzegł, że nie wie, czy taki obowiązek nie zostanie wprowadzony. „Nie ja o tym decyduję. Ja nie jestem osobą, która odpowiada za zdrowie i służby sanitarne, nie jestem też znawcą tego tematu” – zastrzegł.

Argumentował, że „że nie możemy stracić kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli w systemie od 1 marca”. Podkreślił, że ok. 85 proc. nauczycieli zaszczepiło się przeciw COVID-19. „Nauczyciele to naprawdę odpowiedzialni ludzie, którzy są zaszczepieni w zdecydowanej większości przypadków” – dodał.

Wprowadzenie obowiązku szczepień medyków i nauczycieli resort zdrowia zapowiedział na początku grudnia.

– Od 1 marca 2022 r. nauczyciele, medycy i pracownicy służb mundurowych będą musieli się zaszczepić na COVID-19, aby móc podjąć pracę – zapowiadał  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obecnie obowiązkowe szczepienia dotyczą medyków – zgodnie z rozporządzeniem osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Jeśli chodzi o pozostałe grupy, minister zdrowia Adam Niedzielski informował o „prowadzeniu dialogu dotyczącego obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli”.

(JK, PAP)

PiS pokazało nowy projekt na walkę z pandemią. Nauczyciele znów potraktowani “specjalnie”

Niedzielski: Piąta fala Covid-19 w drugiej połowie stycznia. Nie ma decyzji na temat obowiązku szczepień nauczycieli

Obowiązek szczepień dla nauczycieli? Pomysł upadł dobę po tym, jak się pojawił