Czarnek podał nowy, możliwy termin powrotu do szkół starszych uczniów. „Przed Wielkanocą”

– Prawdopodobnym scenariuszem jest powrót pozostałych klas do nauki stacjonarnej przed Wielkanocą – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że decyzja o otwarciu szkół dla kolejnych uczniów w pierwszej kolejności obejmie młodzież z klas ósmych i maturzystów.

Minister był pytany, czy możliwy jest powrót klas IV-VIII do nauczania stacjonarnego jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. – Biorąc pod uwagę, że Święta Wielkanocne mamy na początku kwietnia i przed nami jest jeszcze duża część lutego i cały marzec, (taki scenariusz – red.) jest prawdopodobny. Ja niczego nie wykluczam. Na każdy wariant jesteśmy przygotowani, również na powrót klas IV-VIII i klas szkół ponadpodstawowych w trybie stacjonarnym przed Wielkanocą. Ale to zależy nie od tego, jak my jesteśmy przygotowani, tylko od tego, jakie są okoliczności pandemiczne i od opinii ekspertów, bo życie i zdrowie Polaków jest najważniejsze – stwierdził.

Szef MEiN tłumaczył, że ewentualne otwarcie szkół dla kolejnych uczniów będzie zależało od wyników badań na obecność koronawirusa wśród nauczycieli. Trwa powtórzona akcja bezpłatnych i dobrowolnych badań dla nauczycieli klas 1-3.

Od dziś niektórzy nauczyciele mogą się przetestować

Czarnek odniósł się także do rejestracji nauczycieli do szczepień przeciwko COVID-19.  – Cały weekend przygotowywane były informatyczne platformy do tego, żeby to rejestrowanie nauczycieli ruszyło od dzisiaj – 440 tys. nauczycieli, którzy w tej pierwszej grupie będą mogli się zaszczepić. Wszystko po to, żeby od piątku te szczepienia ruszyły – stwierdzil minister.

Zaznaczył, że zaszczepienie się nauczycieli nie jest warunkiem powrotu innych klas do nauczania zdalnego, ponieważ zależy to m.in. od liczby zakażeń i zgonów w Polsce i za granicą oraz od rozwoju pandemii.

(JK, GN)

Powrót do szkół starszych uczniów? Minister zdrowia: Najwcześniej w marcu

Nauczycielu, chcesz się zaszczepić AstraZeneca? Dziś rusza rejestracja. Co trzeba wiedzieć na ten temat?