Dziś ruszyła rejestracja nauczycieli chętnych do zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca. Szczepienia wystartują za cztery dni.
W poniedziałek 8 lutego ruszyła rejestracja nauczycieli chętnych do zaszczepienia się. Same szczepienia wystartują w piątek 12 lutego.
Jak poinformowało ministerstwo edukacji, rejestrować mogą się:
– nauczyciele wychowania przedszkolnego,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
– nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
– nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
– nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
– pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
– kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
Rejestracja dotyczy tylko nauczycieli do 60. roku życia. Starsi nie otrzymają szczepionki, ponieważ preparat AstraZeneca został w Polsce dopuszczony do użytku tylko wobec pacjentów do 60. roku życia. Początkowo szef doradców epidemicznych premiera prof. Andrzej Horban obiecał, że nauczyciele-seniorzy zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech lub Moderny, ale następnego dnia minister odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk zdementował te informacje. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że będzie to możliwe, „jeśli pojawią się nowe dostawy”.
– Co do osób powyżej 60. roku życia w zasadzie wszystkie dostawy szczepionek Pfizera i Moderny zostały rozpisane na terminy, które są wszystkie zajęte. W perspektywie I kwartału wszystkie szczepionki zostały rozdane, przeznaczone do punktów szczepień i konkretnych osób. By wykonać szczepienia nauczycieli powyżej 60. roku życia, są dwie alternatywy – albo odebranie terminu osobom, które już są zapisane na szczepienia albo pojawienie się nowych dostaw szczepionek. Pierwszy wariant jest absolutnie nie do zaakceptowania. W drugim, jeśli pojawią się nowe dostawy, to jako pierwszych potraktujemy priorytetowo nauczycieli powyżej 60 roku życia – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
Nauczyciele 60+ nie będą szczepieni. Jest za to nadzieja dla pracowników administracji i obsługi
Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?
Nauczyciel zostanie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej. “Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w >>Strefie Pracownika<< SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników nie będących nauczycielami, lub nie zatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie” – czytamy w komunikacie MEiN.
Dyrektor będzie musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy do środy 10 lutego.
To oznacza, że nauczyciel ma tylko cztery dni robocze (ostatni piątek, poniedziałek, wtorek i środę) na zgłoszenie się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i powiadomienie go o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.
“Ważne! Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO” – czytamy w komunikacie.
Nauczyciel, który pracuje w kilku szkołach lub placówkach, zgłosi chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.
“W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety” – poinformowało MEiN.
Po ogłoszeniu szczegółów szczepień nauczycieli przedszkoli i klas I-III ostro zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaapelował do rządu o umożliwienie zaszczepienia się także pracownikom szkolnej i przedszkolnej administracji oraz obsługi. Pracownicy ci bowiem nie znaleźli się na oficjalnej liście szczepień, które ruszą już w przyszłym tygodniu.
Jest nadzieja, że ta grupa pracowników jednak zostanie zaszczepiona razem z nauczycielami. Minister zdrowia nie wykluczył wcześniejszego zaszczepienia także nauczycieli administracji i obsługi szkół i przedszkoli. – Chcemy ten temat postawić na Radzie Medycznej przy premierze. Na tę chwilę ta grupa nie jest zakwalifikowana, ale potrzebujemy jeszcze chwilę czasu na rozmowę – oświadczył Adam Niedzielski.
(PS, GN)
>> Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie TUTAJ. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.
>> Informacje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ws. szczepionki AstraZeneca dostępne są również TUTAJ:
https://znp.edu.pl/astrazeneca-informacje-urzedu-rejestracji-produktow-leczniczych/
O co chodzi ze szczepionką AstraZeneca? Wyjaśniamy to, czego rząd nie powiedział
Szczepionka AstraZeneca nie chroni przed najgroźniejszymi mutacjami
Szwajcaria nie zgodziła się zarejestrować szczepionki AstraZeneca
(PS, GN)