Nauczycielu, chcesz się zaszczepić AstraZeneca? Dziś rusza rejestracja. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Dziś ruszyła rejestracja nauczycieli chętnych do zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca. Szczepienia wystartują za cztery dni.

W poniedziałek 8 lutego ruszyła rejestracja nauczycieli chętnych do zaszczepienia się. Same szczepienia wystartują w piątek 12 lutego.

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, rejestrować mogą się:
– nauczyciele wychowania przedszkolnego,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
– nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
– nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
– nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
– pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
– kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Szczepienia nauczycieli. MEiN publikuje szczegóły

Rejestracja dotyczy tylko nauczycieli do 60. roku życia. Starsi nie otrzymają szczepionki, ponieważ preparat  AstraZeneca został w Polsce dopuszczony do użytku tylko wobec pacjentów do 60. roku życia. Początkowo szef doradców epidemicznych premiera prof. Andrzej Horban obiecał, że nauczyciele-seniorzy zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech lub Moderny, ale następnego dnia minister odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk zdementował te informacje. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że będzie to możliwe, „jeśli pojawią się nowe dostawy”.

– Co do osób powyżej 60. roku życia w zasadzie wszystkie dostawy szczepionek Pfizera i Moderny zostały rozpisane na terminy, które są wszystkie zajęte. W perspektywie I kwartału wszystkie szczepionki zostały rozdane, przeznaczone do punktów szczepień i konkretnych osób. By wykonać szczepienia nauczycieli powyżej 60. roku życia, są dwie alternatywy – albo odebranie terminu osobom, które już są zapisane na szczepienia albo pojawienie się nowych dostaw szczepionek. Pierwszy wariant jest absolutnie nie do zaakceptowania. W drugim, jeśli pojawią się nowe dostawy, to jako pierwszych potraktujemy priorytetowo nauczycieli powyżej 60 roku życia – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nauczyciele 60+ nie będą szczepieni. Jest za to nadzieja dla pracowników administracji i obsługi

Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?

Nauczyciel zostanie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej. “Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w >>Strefie Pracownika<< SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników nie będących nauczycielami, lub nie zatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie” – czytamy w komunikacie MEiN.

Dyrektor będzie musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy do środy 10 lutego.

To oznacza, że nauczyciel ma tylko cztery dni robocze (ostatni piątek, poniedziałek, wtorek i środę) na zgłoszenie się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i powiadomienie go o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

“Ważne! Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO” – czytamy w komunikacie.

Nauczyciel, który pracuje w kilku szkołach lub placówkach, zgłosi chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

“W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety” – poinformowało MEiN.

Po ogłoszeniu szczegółów szczepień nauczycieli przedszkoli i klas I-III ostro zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaapelował do rządu o umożliwienie zaszczepienia się także pracownikom szkolnej i przedszkolnej administracji oraz obsługi. Pracownicy ci bowiem nie znaleźli się na oficjalnej liście szczepień, które ruszą już w przyszłym tygodniu.

Sławomir Broniarz: Niezrozumiałe pominięcie w szczepieniach nauczycieli 60+ oraz pracowników administracji i obsługi

Jest nadzieja, że ta grupa pracowników jednak zostanie zaszczepiona razem z nauczycielami. Minister zdrowia nie wykluczył wcześniejszego zaszczepienia także nauczycieli administracji i obsługi szkół i przedszkoli. – Chcemy ten temat postawić na Radzie Medycznej przy premierze. Na tę chwilę ta grupa nie jest zakwalifikowana, ale potrzebujemy jeszcze chwilę czasu na rozmowę – oświadczył Adam Niedzielski.

(PS, GN)

>> Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie TUTAJ. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.

>> Informacje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ws. szczepionki AstraZeneca dostępne są również TUTAJ:

https://znp.edu.pl/astrazeneca-informacje-urzedu-rejestracji-produktow-leczniczych/

O co chodzi ze szczepionką AstraZeneca? Wyjaśniamy to, czego rząd nie powiedział

RPA zawiesza stosowanie szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca nie chroni przed najgroźniejszymi mutacjami

Szwajcaria nie zgodziła się zarejestrować szczepionki AstraZeneca

(PS, GN)