Czterodniowy tydzień nauki? Wodzisław Śląski uchwalił ambitną strategię oświatową, ale nie ma pieniędzy na jej realizację

Czterodniowy tydzień nauki, zmniejszenie liczby uczniów w klasie, reorganizacja przestrzeni klasy, wymiana sprzętu, zastąpienie tradycyjnej skali ocen ocenami opisowymi, odejście od 45-minutowych lekcji, wprowadzenie tzw. dnia projektowego – m.in. takie rekomendacje znalazły się w strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026. Na razie jednak wdrażanie rekomendacji, które można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta zostało wstrzymane. Powód? Brak pieniędzy. Jak komentuje prezydent Mieczysław Kieca miastu brakuje środków nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Strategia oświatowa miała być realizowana do 2026 roku w trzynastu wodzisławskich podstawówkach. Zapisano m.in.: cztery dni nauki w tygodniu, piąty dzień tygodnia – dniem projektowym, koniec z 45-minutowymi lekcjami, nacisk na naukę przedmiotów ścisłych, ograniczenie testów i kartkówek, więcej indywidualnej pracy z uczniem, zastąpienie tradycyjnej skali ocen – ocenami opisowymi, reorganizacja przestrzeni klas.

Nauczyciele chętnie komentują rekomendacje na Facebooku. Oto niektóre wpisy:

>> „Minister to zaaprobował?”

>> „Podstawa programowa musiałaby być odchudzona..”

>> „Na papierze fajnie…zobaczymy efekty w realiach naszego kraju”

>> „Hasła: ocena opisowa, odejście od 45 minutowych lekcji, reorganizacja przestrzeni i >odkrzesłowienie uczniów<, projekty, były rewolucyjne 30 lat temu. Wielu nauczycieli 30 lat temu je realizowało, wciąż dziwi, że nie zagościły w szkołach na stałe i po 30 latach nadal są rewolucyjne”.

>> „O, teraz 4 dni nauki w tygodniu to wyczekiwana innowacja i rewolucja, a kiedy trzeba było >bombelkom< opiekę na czas strajku zapewnić, to nieroby”

>> „A jak się miały te projekty do przygotowania uczniów do egzaminu?”

>> „Nauczyciele mieli świetne pomysły, niestety ciągle trzeba było gonić, aby zrealizować podstawę programową i osiągnąć odpowiedni wynik egzaminacyjny”

>> „Ta strategia obowiązuje od 2022, czy coś z tego już wprowadzono, albo chociaż zatwierdzono?”

Wszystko wskazuje jednak na to, że strategia pozostanie tylko dokumentem.

– Wodzisław nie ma pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli za ostatnie kilka miesięcy nauki, tym bardziej brak jest ich na finansowanie tak wielkiego projektu. Brak finansowania przez reformy rządowe oraz odebranie środków z podatków wstrzymały realizację tej strategii – skomentował w radiu Eska prezydent Mieczysław Kieca.

Strategia edukacyjna miasta Wodzisław Śląski znajduje się tutaj

(GN)

Czarnek popędza samorządy ws. wypłaty nauczycielskich wynagrodzeń. Tymczasem sam zwlekał z podpisaniem rozporządzenia płacowego 3 tygodnie

ZMP pisze do MEiN ws. potrzeby zasadniczych zmian w oświacie. Samorządowcy postulują m.in. zmiany w podstawie programowej