Dealerzy Wiedzy: Pod koniec maja 2024 roku na nauczycieli czekało 16 tys. wakatów

Na koniec maja 2024 r. w bazie danych z ofertami pracy dla nauczycieli było 16 166 ogłoszeń – informuje serwis Dealerzy Wiedzy. To nieznacznie więcej niż przed rokiem o tej samej porze. Brakuje głównie matematyków, anglistów i psychologów.

„Kończy się maj, a więc miesiąc głównego ruchu kadrowego w edukacji. Prawdopodobnie wiele wypowiedzeń zostało złożonych w ostatnich dniach, co przełoży się na liczbę ogłoszeń dopiero w najbliższym tygodniu. Póki co stan wakatów wygląda tak: mamy 16 166 ogłoszeń w bazie danych. To tylko odrobinę więcej niż rok temu, a więc tendencja wzrostowa, widoczna w poprzednim roku, na szczęście została zatrzymana. Ale skoro 16 000 ogłoszeń równo rok temu to było bardzo dużo, to 16 000 w tym roku oznacza, że nic się nie polepsza” – podał Robert Górniak, twórca serwisu Dealerzy Wiedzy, który m.in. monitoruje ruch kadrowy w szkołach.

W linku poniżej pokazujemy jak sytuacja kadrowa, według Dealerów Wiedzy, wyglądała w szkołach pod koniec maja 2023 roku.

Dealerzy Wiedzy: Jeśli tendencja się utrzyma liczba nauczycielskich wakatów w połowie sierpnia wyniesie 27 tys.

 

Jak wskazuje nauczyciel w maju 2024 sytuacja wyglądała następująco:

>> ogólnie brakuje już ponad 2,3% nauczycieli;

>> w województwach mazowieckim, małopolskim, lubuskim i dolnośląskim ten wskaźnik przekroczył już 3% – to zawsze były województwa najmocniej dotknięte brakami nauczycieli;

>> w samej Warszawie w tym momencie dyrektorzy poszukują ponad dwóch tysięcy nauczycieli;

>> nadal widać korelację pomiędzy liczbą brakujących nauczycieli a przeciętnym wynagrodzeniem i stopą bezrobocia w danym województwie – świętokrzyskie ledwie 0.5 procenta przekroczyło, podkarpackie tuż powyżej 1 %;

>> na pewno martwią wysokie braki na kluczowych stanowiskach: magiczną liczbę tysiąca przekroczyły lub wkrótce przekroczą oferty dla nauczycieli przedszkola, polonistów, matematyków, anglistów, współorganizujących i pedagogów. Jeśli chodzi o psychologów, to tu jest zapaść całkowita: dyrektorzy szukają ponad 2200 nauczycieli to stanowisko.

Więcej na ten temat i tabelki z wyliczeniami można znaleźć na stronie FB Dealerów Wiedzy tutaj

(GN)

Dealerzy Wiedzy: Po podwyżkach nauczycielskie pensje zbliżyły się do średniej krajowej. „Nie szorujemy już tak bardzo po dnie”

Dealerzy Wiedzy: Na koniec stycznia było 4713 ofert pracy dla nauczycieli