Debata ZNP w Katowicach. „Postawmy na edukację, bo ona jest naprawdę najważniejsza”

– Jeżeli edukacja ma być kołem zamachowym naszej gospodarki, a bez wątpienia jesteśmy do tego przygotowani; jeżeli mamy bardzo dobrych nauczycieli, profesjonalistów, to oni nie mogą być najgorzej wynagradzanymi nauczycielami w Europie – podkreślił Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej w przerwie debaty „Edukacja jest najważniejsza”, którą zorganizował we wtorek Okręg Śląski ZNP wraz z partnerami. To już kolejna z cyklu debat edukacyjnych organizowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i będących pokłosiem działalności Miasteczka Edukacyjnego.

– Jeżeli stawiamy szkole coraz większe wymagania i szkoła jest w stanie spełnić te wymagania i oczekiwania, to nie możemy robić tego kosztem nauczycieli. Jest to jedyna grupa zawodowa, która ma obowiązek wyposażyć swój warsztat pracy, przyjść z własnymi narzędziami i jeszcze ponosi za to wszystko pełną odpowiedzialność materialną – przypomniał prezes ZNP.

Zaznaczył, że ZNP chce także odpowiedzieć na wyzwania młodych.  – Tych młodych nauczycieli brakuje. My mamy lukę pokoleniową w edukacji w wymiarze jednego pokolenia. Lada moment przeciętny wiek nauczyciela wyniesie 50 lat. Jeżeli edukacja ma się rozwijać, to postawmy na młodych nauczycieli i zwiększmy nakłady na edukację w taki sposób żebyśmy my nauczyciele mogli to odczuć w portfelach. Podobnie jak pracownicy nie będący nauczycielami – apelował prezes ZNP. – Postawmy na edukację, bo ona jest naprawdę najważniejsza – wzywał.

Sławomir Broniarz zaznaczył, że Związek chce rozmawiać z każdym, kto poważnie myśli o edukacji. – Zbliżają się wybory parlamentarne i mam nadzieję, że idąc do tych wyborów będziemy pamiętali o tych którzy rzeczywiście edukację traktują w sposób poważny, odpowiedzialny a nie uprawiają tylko własną politykę w tym obszarze społecznym – stwierdził prezes ZNP.

Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP przypomniała, że debata w Katowicach jest kontynuacją działań Miasteczka Edukacyjnego, które Związek zorganizował w październiku ubiegłego roku w Warszawie.

Poinformowała, że w debacie biorą udział nauczyciele szkolni i akademiccy, dyrektorzy, uczniowie, rodzice, związkowcy, parlamentarzyści, samorządowcy. – Wszystkie te strony razem – gdyby miały stworzone odpowiednie warunki – mogłyby stworzyć naprawdę dobrą szkołę. Na razie edukacji są rzucane kłody pod nogi. Bardzo trudno jest być nauczycielem, który chce dobrze wykonywać swoją pracę – oceniła.

Głos podczas konferencji prasowej zabrał też poseł Lewicy Rafał Adamczyk. – Edukacja wymaga wsparcia, nie tylko wsparcia samorządów ale wsparcia państwa. Nauczyciele są pełni optymizmu, są dobrze wykształceni, potrafią i chcą, ale żeby mieli dodatkową motywację potrzebują godnych płac. I za tym optuje nie tylko ZNP ale cała opozycja – podkreślił Adamczyk. – Ja w imieniu lewicy deklaruję, że jesteśmy za podwyżkami dla nauczycieli, dla pracowników niepedagogicznych, dla dyrektorów – zapowiedział.

Prezes ZNP wyraził nadzieję, że debaty edukacyjne będą odbywały się w także w innych województwach. Przypomnijmy, że 24 kwietnia w Krakowie odbyła się debata edukacyjna „Czy edukacja rzeczywiście jest najważniejsza?”. Organizatorem był Okręg Małopolski ZNP i Miasto Kraków.

Więcej na temat samej debaty „Edukacja jest najważniejsza” napiszemy w najbliższym wydaniu Głosu Nauczycielskiego.

(GN)

We wtorek 20 czerwca w Katowicach debata „Edukacja jest najważniejsza”

Wynagrodzenie nauczycieli w górę o 20 proc. Opozycja wspólnie poparła projekt ZNP (aktualizacja)

ZNP: Apelujemy do marszałek Sejmu o nadanie biegu projektowi ustawy, która zwiększy wynagrodzenia nauczycieli

Akcja ZNP: W tym tygodniu nauczyciele nie pracują na prywatnym sprzęcie. Jadwiga Aleksandra Rezler: Pokazujemy, ile nauczyciel dokłada do swojego warsztatu pracy