Drożyzna znów przyspiesza. Niepokojące dane GUS

Po chwilowym spadku tempa inflacji, drożyzna znów przyspieszyła. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w styczniu 2023 r. podskoczyła do 17,2 proc. (rok do roku)

Listopad ub.r. był pierwszym od lutego miesiącem, w którym tempo inflacji zaczęło się obniżać – z 17,9 proc. w poprzednim miesiącu do 17,5 proc. Miesiąc później, w grudniu 2022 r., inflacja wyniosła zaś 16,6 proc.

Niewykluczone, że trend znowu się odwrócił, ponieważ w styczniu br. tempo inflacji wzrosło do 17,2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 proc.

Najbardziej podrożały nośniki energii, bo o 34 proc. (rok do roku) oraz koszty mieszkania – o 22,3 proc. Ceny żywności i napojów alkoholowych poszły w górę o 20,7 proc., transport – o 16 proc., paliwa – o 18,7 proc., a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – o 9,9 proc.

Warto też zauważyć, że tylko w ciągu miesiąca ceny nośników energii podrożały o 10,4 proc., a koszty mieszkania – o 6 proc.

Najnowsze dane na temat inflacji pokazują, że wartość wynagrodzenia nauczycieli nadal realnie jest coraz niższa. Przypomnijmy – rząd prognozuje w tym roku inflację na poziomie 9,8 proc. Według Komisji Europejskiej będzie ona dużo wyższa, bo 11,7 proc.

Przypomnijmy – w budżecie na 2023 r. przewidziano podwyżki dla całej sfery budżetowej – w tym nauczycieli – o 7,8 proc. Od 266 do 326 zł brutto – taka podwyżka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli znalazła się w MEiN-owskim projekcie tzw. rozporządzenia płacowego.

Takie stawki oferuje MEiN. Znamy projekt nowego rozporządzenia płacowego. Dla dyplomowanego nieco ponad 300 zł

ZNP wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o wypłacenie nauczycielom jednorazowego dodatku inflacyjnego. Nauczyciele mogliby w ten sposób otrzymać dodatek w wysokości ok. 1000 zł na etat. Rząd postanowił jednak należne nauczycielom pieniądze przeznaczyć na dopłaty do węgla.

W 2023 r. drożyzna w Polsce będzie jedną z najwyższych w UE. Co z wynagrodzeniami?

Według zimowej prognozy ekonomicznej KE, w 2023 r. inflacja ma wynieść w Polsce 11,7 proc. To drugi najwyższy wskaźnik w UE. Większą drożyznę zanotują jedynie Węgry – 16,4 proc.

Źródło danych GUS.

(PS, GN)