Drugie czytanie projektu budżetu na 2020 w Sejmie. Posłowie opozycji walczą o większe nakłady na oświatę

W Sejmie odbyło się w środę wieczorem drugie czytanie ustawy budżetowej na 2020 rok. Posłowie opozycji ponownie zgłaszali swoje poprawki dotyczące zwiększenia środków na oświatę. Głosowanie odbędzie się już jednak najprawdopodobniej w piątek – 14 lutego – na następnym 6. posiedzeniu Sejmu.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych poinformował, że w trakcie prac nad projektem budżetu na 2020 rok zaproponowano 537 poprawek, z czego 509 nie zyskało akceptacji komisji.

Zaakceptowano m.in. poprawki zmniejszające wydatki Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunału Konstytucyjnego czy Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta. O oświatę upominali się tylko posłowie opozycji.

– To budżet manipulacji i wyciągania pieniędzy od Polaków – mówiła Krystyna Szumilas, była minister edukacji (KO) i ponownie zgłosiła poprawkę dotyczącą 15 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia br.

– Zrównoważony” budżet premiera Morawieckiego na pewno ładnie będzie wyglądał w CV, kiedy będzie on wracał do kariery bankiera. Problem w tym, że za ładne biznesowe CV Morawieckiego zapłacą Polki i Polacy – cięciami w onkologii, zapaścią w oświacie, kolejkami do lekarzy – mówiła w trakcie debaty posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

– Odrzuciliście poprawkę Lewicy o sfinansowaniu podwyżek dla nauczycieli. Chociaż publicznie rozkręciliście przeciwko nim spiralę pogardy. Obiecaliście, że podwyższycie im pensje, ale nie zabezpieczyliście odpowiednich środków w budżecie! –grzmiał poseł Tomasz Trela z Lewicy.

Jak wynika z porządku obrad- w piątek 14 lutego – na następnym 6 posiedzeniu Sejmu – odbędzie się sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 oraz trzecie czytanie projektu i najprawdopodobniej dojdzie do głosowań.

Jeszcze dzisiaj czyli w czwartek – zgodnie z porządkiem 5 posiedzenia Sejmu – posłowie wysłuchają sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020. Chodzi o tzw. ustawę okołobudżetową i korzystne dla nauczycieli poprawki Senatu.

Apelujemy do posłów i posłanek o przyjęcie rozwiązań podwyższających nauczycielskie pensje‼️➡️Dzisiaj będzie głosowanie…

Opublikowany przez ZNP Czwartek, 13 lutego 2020

ZNP do wszystkich klubów w Sejmie: Nie odrzucajcie pronauczycielskich poprawek do ustawy okołobudżetowej!

(JK, GN)

Opozycja nie odpuszcza. „Subwencja oświatowa musi być wyższa”