Edukacja dla uchodźców. Powstają szkoły online dla dzieci z Ukrainy

Kujawsko Pomorski Urząd Marszałkowski uruchomił prowadzone w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Zajęcia dostępna są na kanale YouTube. Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku. Prace nad podobnymi inicjatywami trwają w innych miejscach.

– Naszą e-Szkołę będziemy rozwijać w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom młodych obywateli Ukrainy. To także wsparcie dla ośrodków organizujących czas dzieciom i młodzieży. Bądźcie z nami i korzystajcie z lekcji prowadzonych przez naszych wspaniałych pedagogów – mówił m.in. podczas inauguracji szkoły  marszałek Piotr Całbecki.

Otwierającą ukraińską część e-Szkoły lekcję matematyki poprowadziła Tatiana Kovalska, wykładowczyni uniwersytecka z 10-letnim stażem pracy i 6-letnim stażem zawodowym w kształceniu dzieci klas 1-6. Nauczycielka języków obcych i toruńska przewodniczka turystyczna Nadzieja Hajduczenia zaprasza na zajęcia języka polskiego i historii regionu kujawsko-pomorskiego. Psycholog kliniczny, nauczycielka w szkole podstawowej Oksana Koriahina zaoferuje  z kolei wsparcie psychologiczne.

 W planie kujawsko-pomorskiej e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych – nauczanie wczesnoszkolne.

Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Bezpłatną szkołę online dla dzieci z Ukrainy tworzą także m.in. Fundacja Edu-Sen i Stowarzyszenie Klanza. Pierwsze zajęcia planują rozpocząć 14 marca. Zajęcia będą prowadzone na platformie ZOOM.

Zapisy przez formularze: NAUCZYCIELE- https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele, UCZNIOWIE klas 1-11 z przygotowaniem do matury – https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie

Pomysłodawcy szkoły poszukują jednocześnie nauczycieli przedmiotowych i przygotowujących do matury ukraińskiej oraz lektorów języka polskiego jako obcego i pracowników technicznych. „Kontynuacja szkoły w ukraińskim systemie nauczania kierowana jest dla wszystkich chętnych, którzy planują wrócić na Ukrainę lub zostali w swoim kraju. Nie zastąpimy prawdziwej szkoły, ale damy możliwość oderwania się od smutnej i tragicznej rzeczywistości, możliwość kontaktu z rówieśnikami i namiastkę normalności” – czytamy na Facebooku Fundacji Edu Sen.

(JK, GN)

Fot: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Szkoły będą mogły zatrudniać ukraińskich nauczycieli. Pod jednym warunkiem

Szef MEiN: Mamy już 500 tys. dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym; 6,5 tys. zarejestrowało się w szkołach. “Niemały koszt”

„Przyjazna i dobrze zorganizowana szkoła dla nowych uczniów”. Ponad 50 organizacji społecznych napisało do Czarnka