Szef MEiN Przemysław Czarnek oświadczył, że przegląd treści podręczników dla klas I-II szkół ponadpodstawowych, jaki odbył się na zlecenie ministerstwa, wypadł pozytywnie, a zastrzeżenia dotyczyły np. pewnych korekt językowych.
– Nadal pojawiają się jakieś sformułowania >>nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce<< Nie. To są niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Warto te kwestie doprecyzować w podręcznikach, żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości. To są tego typu rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę. Generalnie ocena jest bardzo pozytywna i ten dialog z wydawcami jest bardzo dobry – podsumował Czarnek w TVP Info.
Minister @CzarnekP wraz z wiceministrem @D_Piontkowski spotkali się dziś z przedstawicielami Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Celem była prezentacja wniosków z prac zespołu ekspertów na temat funkcjonowania systemu dopuszczania podręczników do użytku szkolnego. pic.twitter.com/Ra4aH1tzal
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 9, 2021
Jak ustalił Onet, od kilku dni gotowy jest już raport ekspertów, którzy dla Przemysława Czarnka dokonali przeglądu podręczników klas 1-2 szkół ponadpodstawowych do historii i WOS. W najbliższym czasie minister edukacji i nauki przedstawi jego założenia na konferencji prasowej. Według nieoficjalnych informacji eksperci uznali, że wszystkie podręczniki spełniają standardy i opierają się na podstawach programowych.
„Naukowcy, którzy analizowali treść podręczników, nie pracowali za darmo. Do przejrzenia mieli kilkadziesiąt książek. Każdy podręcznik był opiniowany przez dwie osoby. Każdy z ekspertów otrzymał wynagrodzenie w wysokości 475 zł za jeden tytuł” – podał Onet.
W TVP Info Czarnek był też pytany o powrót uczniów do szkół. – Jeżeli uda się powtrzymać tę trzecią falę koronawiursa, a mam nadzieję, że tak będzie dzięki odpowiedzialności całego społeczeństwa, to rzeczywiście jest możliwy powrót do nauczania stacjonarnego w perspektywie poświątecznej, czyli perspektywie jakiegoś półtora miesiąca. Kwiecień jest realny – stwierdził.
(JK, GN)
MEiN bierze się za rewizję podręczników szkolnych. „Dostęp do prawdy jest blokowany”
Kadry. Ekspert Ordo Iuris pełnomocnikiem MEiN ds. przeglądu podręczników szkolnych