Gdańskie szkoły pod lupą prokuratury. Zawiadomienie złożył szef MEiN. Lex Czarnek w praktyce?

14. szkół z Gdańska otrzymało pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz – poinformował gdański magistrat. Jak piszą urzędnicy „jest to wynik zawiadomienia, które złożył minister Przemysław Czarnek”.

Jak podaje na swojej stronie Urząd Miasta Gdańsk prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz prowadzi swoje czynności z zawiadomienia ministra edukacji i nauki. Do 14 gdańskich szkół podstawowych skierowała pismo, w którym domaga się przesłania informacji wraz z dokumentacją na temat realizowanego w Gdańsku programu „Zdrovve Love”.

Śledczy dali dyrektorom podstawówek 7 dni na to, by odpowiedzieli  na pytania m.in. o to, czy zajęcia „Zdrovve Love” były realizowane w ich szkołach, w oparciu o jaką podstawę i czy wymagana była zgoda rodziców.

Prezydent Gdańska wcześniej zwracała uwagę, że wszelkie zajęcia były dotychczas realizowane wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych, a nie w podstawówkach.

– Projekt „LexCzarnek” jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców – komentuje m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska na filmie opublikowanym na Facebooku – W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych.

Jak wyjaśnia magistrat „Zdrovve Love” to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Program jest całkowicie dobrowolny i skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. „Obejmuje on obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego” – piszą urzędnicy.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie gdańskiego magistratu tutaj.

(JK, GN)

Fot: Aleksandra Dulkiewicz/Facebook

“Polonez sprzeciwu wobec lex Czarnek”. Kilkadziesiąt par zatańczyło przed Pałacem Prezydenckim

Apele do prezydenta, by zawetował lex Czarnek. Uczniowie i uczennice: Możemy pożegnać się z inicjatywami pozaszkolnymi

Oni głosowali “za”. Komu “zawdzięczamy” odrzucenie wniosku Senatu blokującego lex Czarnek? Oto szczegóły